Nie zawsze poprawny politycznie

punkt widzenia


Paradoksem jest fakt, że organizatorzy Strajku Ustrzyckiego 1980, stali się największym zagrożeniem dla III RP.

Tu nie było miejsca, kupowania ich za synekury, czy listy poselskie. Stawali się niebezpiecznymi świadkami utraty suwerenności Państwa Polskiego.

Pomimo zapisu o ustroju Rodzinnych Gospodarstw Rolnych, nastąpiło niszczenie substancji narodowej Polskiej Wsi.


„Ukraińska imigracja - skala szokująca”

Dlatego, realizacja  „Porozumienia Ustrzyckiego”, po 1989 roku szła jak po grudzie ,  a  kreujący  chłopski i Polski Interes Narodowy,   stali się  niewygodnymi.

Od 1989 roku, istotne struktury państwa polskiego, systemowo przekazuje się w ręce mniejszości narodowych. W tym banderowskiej.
Niezwykłą bezczelnością, było powołanie Janusza Onyszkiewicza na Ministra Obrony Narodowej / stryj Myron , kat polskiej ludności cywilnej/ , celem realizacji trzech celów:
- zniszczenie potencjału militarnego polskiej armii
-prowadzenie proukraińskiej polityki kadrowej w armii i uczelniach wojskowych a docelowo ,połączenie wojsk banderowskich z polskimi w zleconym marszu na Moskwę.
-Wspólnie z Wicewojewodą Krośnieńskim Pęziołem, zapobieżenie prawnemu zagwarantowaniu polskiej własności na terenach URM, Iglopoli, PGR, Wojskowych Zakładach Rolnych w Bieszczadach.I doprowadzenie do depolonizacji tych rdzennie piastowskich polskich ziem.
O obecnym Rzeczniku Ministra Obrony Narodowej i kulisach „patriotycznej” postawy polskich elit, wkrótce

pl-ua

http://kresy.pl/wydarzenia/rzymkowski-kukiz15-ujawnia-czesc-danych-nt-ukrainskiej-imigracji-skala-szokujaca/#commentsh



Opublikowano 20 lutego 2017, autor: Konfederacja KoRReUs
Fakty i opinie. Warszawa 2017.
Na prawach rękopisu © Ludwik Staszyński 2017

Dotkliwe szkody społeczne

Wskutek wyprzedaży zakładów przemysłu rolno – spożywczego przeważnie w obce ręce i unicestwienia większości spółdzielni handlowych i przetwórczych oraz likwidacji niemal wszystkich, liczonych w tysiące mniejszych przetwórni prywatnych i spółdzielczych – lokalny rynek produktów rolnych i żywności uległ niemal całkowitej likwidacji. Rozdrobniona wieś została odcięta od rynku rolnego i utraciła możliwości wytwarzania i zbytu wielu produktów, a zwłaszcza zwierząt rzeźnych i mleka. Ich sprzedaż dawała wcześniej rolnictwu prawie 2/3 wszystkich dochodów.

Zmiany objęły w okresie wielu lat także bezpośrednią sprzedaż konsumentom na wsi i w mieście takich prostych produktów, jak mleko, ser, czy np. jaja – pod rygorem kar pieniężnych nakładanych przez służbę weterynaryjną Ubój cieląt w gospodarstwie został całkowicie zakazany i obłożony szczególnie wysokimi karami. Próbowano nawet wprowadzić zakaz gospodarczego uboju świń na własne potrzeby rodziny rolnika!

Brak zwierząt gospodarskich zburzył porządek funkcjonowania niewielkich rodzinnych gospodarstw, współzależność pola, łąki i pastwiska z oborą i chlewnią i na odwrót. Bardzo mocno osłabił kondycję ekonomiczną gospodarstw, a także pogorszył poziom i jakość odżywiania się wiejskich rodzin.

W tworzonych sztucznie, w trybie administracyjnym stosunkach rynkowych ziemia stopniowo traciła swoje przeznaczenie jakim była głównie produkcja pasz dla zwierząt gospodarskich. Przestała być często potrzebna wobec ograniczonych możliwości przetwarzania tych pasz na mleko i żywiec. Swoje znaczenie miał zapewne także brak własnej siły pociągowej (koni) i pieniędzy na usługi mechanizacyjne. Nie uprawiane przez lata pola, czy nie użytkowane pastwiska dziczały, stopniowo zarastały chwastami, krzakami i drzewami, przestawały być użytkiem rolnym. Katastrofalne zmniejszenie pogłowia zwierząt gospodarskich stało się zapewne jedną z przyczyn tak wielkiego zmniejszenia się powierzchni użytków rolnych.

Osobliwością polityki wobec polskiego rolnictwa zarówno w latach PRL-u. jak i w III RP było skuteczne torpedowanie wszelkich inicjatyw zmierzających do uruchomienia krajowej produkcji małego ciągnika rolniczego. Dziwolągiem na skalę światową jest brak na polskim rynku dobrego i taniego sprzętu technicznego dostosowanego do potrzeb dominujących w naszym kraju mniejszych gospodarstw rolnych.

Nie wszyscy się poddali pod naporem mnożących się przeciwności. Przestawiali się na uprawę warzyw, sadzili krzewy t drzewa owocowe, ale nie zawsze mogą swoje zbiory korzystnie sprzedać. Nie ma już spółdzielni ogrodniczych. Gdy w pewnej gminie była spółdzielcza przetwórnia – kupowała pomidory na przeciery i koncentraty od ok. 400 plantatorów. Gdy przetwórnię przejęła zagraniczna firma – kupuje taką sama ilość pomidorów tylko od 20 plantatorów. Zmiana ta pozbawiła w owej gminie pracy i dochodów 95% drobnych rolników. Dotyczy to oczywiście nie tylko pomidorów.

W 1990 r. buraki/ cukrowe uprawiało 384,5 tys. plantatorów; w 2010 r. – tylko 51,3 tys., przy czym prawie połowę buraczanych plantacji miało 4475 gospodarstw o obszarze 50 do 100 ha oraz 100 ha i więcej. Ogólna powierzchnia uprawy buraków cukrowych wynosiła w 2010 r. prawie 208,5 tys. ha. z czego prawie 71 tys. tys. ha miało 1601 gospodarstw o obszarze 100 i więcej ha. (W 2016 r. liczba plantatorów buraków cukrowych znów się zmniejszyła się i to do zaledwie 34 tys!)

Podobnie wyglądał podział między gospodarstwa o różnym obszarze plantacji rzepaku i rzepiku uprawianych w 2010 r. dla przemysłu tłuszczowego na obszarze ponad 946 tys. ha. Wśród prawie 86 tys. gospodarstw uprawiających rzepak i rzepik były 6783 gospodarstwa o obszarze od 50 do 100 ha (ponad 119 tys. ha plantacji) oraz 5599 gospodarstw o obszarze 100 i więcej ha (ponad 508 tys. ha plantacji). W obydwu tych grupach obszarowych plantacje przekraczające swoją skalą 20 ha w jednym gospodarstwie zajmowały łącznie ponad 593 tys. ha. z czego ponad 508 tys. ha w gospodarstwach o obszarze 100 i więcej ha.

Wymagający wiele pracy przy uprawie i zbiorze tytoń uprawiało prawie 250 tys. drobnych rolników; obecnie – ok. 14,5 tys. Tytoń był dobrej jakości, szedł na eksport, nawet na Zachód, teraz w większości pochodzi z importu. Mleko mleczarniom i bezpośrednio konsumentom przestał sprzedawać prawie milion rolników. Jeszcze więcej prawie zaniechało sprzedaży trzody chlewnej.

Dla przemysłu przetwórczego koncentracja produkcji surowców była bardzo wygodna i opłacalna. Odcięła jednak przeważająca większość gospodarstw o mniejszym obszarze od najbardziej dochodowych kierunków rolniczej produkcji. A przecież kiedyś ten sam przemysł zanim został sprywatyzowany świetnie sobie radził z wieloma setkami tysięcy rolniczych partnerów! Przemysł przetwórczy powinien być dostosowany do struktury agrarnej, a nie na odwrót!…Ekonomia jest po to, aby służyć społeczeństwu; społeczeństwo nie istnieje po to, aby służyć ekonomii…(James Goldsmith).

Koncentracja produkcji rolniczej ma także „drugie dno”. Człowieka wyeliminowanego z pracy na roli zastępuje nie tylko technika, ale w coraz większym zakresie również chemia. W Szwecji pozostałości wielu chemicznych środków ochrony roślin znaleziono nawet w mleku matek karmiących swoje niemowlęta…

…Utrzymująca się od lat dekoniunktura – pisała w 2003 r. Anna Szyrmer z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – i znaczące pogorszenie sytuacji dochodowej w ostatnim okresie sprawiły, że zmalała aktywność produkcyjna rolników i utrzymywał się proces wycofywania gospodarstw z najmniej opłacalnych i trudno zbywalnych gałęzi produkcji. Wyjściem z tej sytuacji było ograniczenie produkcji tylko do potrzeb rodziny i gospodarstwa lub nawet zaniechanie w ogóle produkcji rolnej…

Prof. Walenty Poczta z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu stwierdził w 2016 r., że produktywność polskiego rolnictwa jest 15 razy niższa niż w krajach zachodnich („Nasz Dziennik” z 7.04.2016) i dlatego przed rolnictwem stoi ogromne wyzwanie w postaci konieczności zarówno modernizacji, jak i zmiany struktury agrarnej.

Strukturę agrarną trzeba rzeczywiście zmieniać, ale w jakim kierunku? Uległa już przecież bardzo głębokim zmianom. Od 1990 r. ubyło 1/3 indywidualnych gospodarstw o powierzchni ponad 1 ha. Niemal całkowitej likwidacji uległy gospodarstwa poniżej 1 ha, Prawie polowa użytków rolnych znalazła się już w 2010 roku w gospodarstwach posiadających 20 i więcej hektarów użytków rolnych, a produktywność polskiego rolnictwa, w efekcie tych bardzo dużych strukturalnych zmian absolutnie się nie poprawiła, lecz przeciwnie – ogromnie się pogorszyła. Produktywność polskiego rolnictwa jest nie tyle niska, ale bardzo mocno została obniżona właśnie przez jego restrukturyzację, której tak bardzo pragnie prof. Poczta. „Poprawie” struktury agrarnej towarzyszy u nas eliminowanie z pracy na roli wielkiej liczby rodzinnych gospodarstw rolnych, ekstensyfikacja produkcji rolnej i bardzo duże zmniejszenie pogłowia zwierząt gospodarskich! Czy więc zmiany struktury agrarnej mają iść dalej w tym samym zgubnym kierunku, co dotychczasowa restrukturyzacja i modernizacja naszego rolnictwa?

Restrukturyzacja przyniosła nie tylko duże zmniejszenie produktywności polskiego rolnictwa, Przyniosła przede wszystkim dotkliwe szkody społeczne, pozbawiając pracy i podstaw utrzymania miliony mieszkańców wsi, żyjących w prawie 1,7 mln zlikwidowanych rodzinnych gospodarstwach rolnych pozbawionych dotychczasowych źródeł dochodów. Przetrwali komunę; pokonała ich t. zw. „społeczna gospodarka rynkowa”, w rolnictwie restrukturyzacja…

Prof. Jerzy Wilkin we wstępie do raportu „Polska wieś w 2016 r.” jaki powstał pod jego kierunkiem podał, że...mieszkańcy wsi stanowią . ponad 60% osób żyjących w naszym kraju w skrajnym ubóstwie…Niepokoić musi fakt, że poziom niedostatku i biedy w Polsce, który wyraźnie obniżał się od 2004 roku aż do lat 2010 – 2011, zaczął ponownie wzrastać w ostatnich latach….

Z badań GUS wynika, że w 2015 r. poniżej granicy ubóstwa „relatywnego” (o dochodach poniżej 50% przeciętnych) żyło na wsi 24,0% mieszkańców (w miastach 10,0%). Poniżej granicy ubóstwa „ustawowego” (uprawniającej do ubiegania się o pomoc społeczną) na wsi żyło 19.8% mieszkańców (w miastach 7,4%). Dochody poniżej granicy egzystencji (prowadzące ludzi do wyniszczenia organizmu) miało na wsi w 2015 r. 11,3% mieszkańców (w miastach w 2015 r. – 3,5%). Co czwarty mieszkaniec wsi ma więc dochody niższe od połowy dochodów przeciętnych; prawie co piąty ma prawo do pomocy społecznej, a co dziewiąty pogrążony był w 2015 r. w skrajnym ubóstwie (w 2010 r. – co jedenasty).

Szczególnie wysokie i z każdym rokiem rosnące są ukazane przez GUS wskaźniki ubóstwa w gospodarstwach domowych rolników, gdzie w 2015 r. ubóstwem relatywnym objętych było 28,9% mieszkańców(w 2010 r. – 26,5%) ubóstwem ustawowym – 25,2% (w 2010 r. – 12,3%), a żyjących poniżej minimum egzystencji – 14,7% (w 2010 r. – 9,0%). Są to wskaźniki alarmujące!

Najwięcej ubóstwa GUS odnotował w rodzinach wielodzietnych. W 2015 r. przy 3 dzieci było 21,85 ubóstwa ustawowego, przy 4 dzieci – aż 45,0%, natomiast ubóstwa poniżej granicy egzystencji było odpowiednio 9.0 i 18,19%)! 60% pieniędzy z programu „rodzina 500+” trafiło w 2016 r. na wieś.

Prof. Wielisława Warzywoda-Kruszynska z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego uważa, że bieda wśród dzieci należy do najpoważniejszych aktualnych problemów Polski:…wśród 100 Polaków – 24 osoby nie ukończyły osiemnastego roku życia. a wśród 100 osób biednych aż 44 nie ma jeszcze dowodu osobistego. Wśród stu dzieci prawie trzydzieści żyje w gospodarstwach domowych wspieranych przez pomoc społeczną, gdy wśród ogółu obywateli tylko szesnaście osób.(2004 r.)

Co trzecie dziecko rodziło się w Polsce w biedzie. W 2012 r. szacowano, że spośród ok. 390 tys, dzieci, które miały urodzić się w 2013 r. blisko 35% urodzi się w rodzinach, w których miesięczny dochód na osobę nie przekraczał 589 zł. Minimum egzystencji wynosiło wówczas u nas 500 zł na osobę.

Z opublikowanych w 2014 r. wyników badań Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w skrajnej biedzie żyło wówczas ponad 2,5 mln Polaków, 10 mln było zagrożonych ubóstwem; w biedzie żyła prawie połowa rodzin wielodzietnych; ponad 1/3 ludności Polski nie było stać na ogrzewanie mieszkań; 1,4 mln dzieci żyło w biedzie lub w niedostatku, pół miliona cierpiało głód!

Wątpliwości mogą wzbudzać opinie o zbyt liberalnym i zbyt życzliwym dla rolników systemie podatkowym, o relatywnie zbyt niskich składkach rolników na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne., o czym m. in. pisze Renata Przygodzka (raport „Polska wieś 2016”), twierdząc, że …za znakomitą częścią powyższych rozwiązań kryją się publiczne środki pochodzące przede wszystkim od podatników spoza rolnictwa, rodzi się pytanie o ich skuteczność i efektywność…

Wprowadzone przez okupacyjne władze niemieckie przymusowe dostawy produktów rolnych zostały uznane w PRL za rozwiązanie dobre i utrzymywano ten przymus przez 28 lat (do 1972 r). Za obowiązkowe dostawy w PRL-u :płacono rolnikom ok.15% cen rynkowych, co nie wystarczało na zapłacenie wymierzanych im podatków…Jedliśmy więc przez wiele lat ten „kradziony chłopom chleb”. Ogólne straty indywidualnych gospodarstw z tytułu obowiązkowych dostaw produktów rolnych obliczano na równowartość półtorarocznego budżetu państwa.

Inną istotną stratą, jaką poniosła wieś w latach PRL-u, jest utrata przez gospodarstwa indywidualne ogromnego obszaru gruntów rolnych – prawie. 4,3 mln hektarów, zabieranych w latach 1945 – 1989 bez zapłaty lub za symboliczną zapłatą – pod rozbudowę miast, zakładów przemysłowych, dróg, przejmowanych przez państwo pod różnymi pretekstami, przekazywanych także PGR-om i spółdzielniom produkcyjnym oraz lasom państwowym pod zalesienie. Pewne obszary gruntów gospodarstw indywidualnych przeszły też na własność państwa w zamian za skromne renty i emerytury dla ich właścicieli. Jeszcze w 2003 r. było 145 tys. rent i emerytur wypłacanych z tego tytułu (w przeciętnej wysokości ok. 904 zł miesięcznie).

Mieszkańcy budowanych w latach PRL-u osiedli i wielkomiejskich dzielnic mieszkaniowych nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że ceny ich mieszkań pomniejszały minimalne koszty gruntów zabieranych rolnikom za zapłatą stanowiącą ułamek ich rzeczywistej wartości.

Znaczny udział budżetu państwa w finansowaniu ubezpieczeń rolniczych nie jest polską osobliwością. Tak jest nawet w krajach, w których kondycja ekonomiczna rolnictwa jest znacznie lepsza niż u nas. We Francji dopłaty państwa na ten cel stanowią 85 proc. funduszu ubezpieczeń rolniczych; w Niemczech 78 proc.


Są Polsce bardzo potrzebni

W latach PRL- u Polska była liczącym się importerem zbóż. Import wzrastał najbardziej w okresie dążeń do powiększenia produkcji zwierzęcej, szczególnie mięsa – w PGR-ach i spółdzielniach kółek rolniczych. W roku gospodarczym 1980/1981 sprowadzono do Polski prawie 10 mln ton zbóż i innych pasz. Cały duży eksport węgla i koksu nie pokrywał koszów importu zbóż, pasz i żywności (1979 r.). Kredyty zaciągnięte na import zbóż i pasz stanowiły 1/3 zagranicznego zadłużenia pozostawionego przez ekipę Edwarda Gierka. Efekty tego były mizerne. Zwierząt do chowu na mięso PGR-y miały. za mało, aby zapełnić liczne nowo budowane pomieszczenia dla zwierząt Kupowały je więc od gospodarstw indywidualnych – rocznie 4 – 5 mln prosiąt oraz ok. 4 mln cieląt i młodego bydła do chowu na rzeź. Pogłowie świń rosło, ale niski poziom opieki nad zwierzętami w wielu dużych fermach sprawiał, że produkcja mięsa relatywnie się obniżała. Ten wielki i kosztowny import zbóż i pasz nie byłby potrzebny, gdyby produkcja zwierzęca rozwijała się w gospodarstwach indywidualnych – głównie w oparciu o produkowane tam pasze.

W niepodległej Polsce nie mamy już problemu wielkiego i kosztownego importu zbóż. Raczej pojawiły się pewne zjawiska, które świadczą, że mamy ich za dużo. W 2012 r. weszło nawet w życie rozporządzenie zezwalające na wykorzystywanie zbóż w celach energetycznych czyli po prostu na ich spalanie. W niektórych okolicach czynią to także mieszkańcy wsi. Palą ziarnem owsa w specjalnie do tego celu skonstruowanych piecach.

Dlaczego rolnicy nie przeznaczają owsa na paszę dla zwierząt? Bo zwierząt już w wielu gospodarstwach nie. ma. Dlaczego ich nie ma? Bo nikt od drobnych producentów nie chce kupić zwierząt rzeźnych, a mleka to nawet sąsiadowi nie wolno było sprzedać pod groźbą grzywny…

Nie importujemy już prawie wcale zbóż, ale dla odmiany zaczęliśmy już importować i to na dość dużą skalę mięso, głównie wieprzowinę. Powstała więc osobliwa sytuacja – zboże służy na wsi do ogrzewania domów bo w Polsce rolnicy nie mogą go przetworzyć na mięso choćby nawet bardzo chcieli i dlatego musimy je sprowadzać w dużych ilościach z zagranicy. Importujemy nie tylko mięso. Również żywe zwierzęta, głównie prosięta (w 2014 r – 5,5 mln szt.), po to, aby mieć z nich mięso, gdy podrosną. W przeliczeniu na mięso import żywych zwierząt wzrósł z 27 tys. ton w 2005 r do 248 tys. ton w 2014 r., (w 2015 r.- 226 tys. ton). Mamy więc drugą osobliwość: PGR – y w PRL-u nie musiały sprowadzać prosiąt z zagranicy, bo bez trudu mogły ich miliony kupić od polskich rolników. Nie tylko prosiąt, czy warchlaków, lecz także miliony cieląt do opasu na rzeź. Właściciele obecnych dużych ferm i przemysł mięsny nie mogą tego robić. Nie potrafią, czy po prostu z jakichś powodów nie chcą?

W latach trzydziestych ubiegłego wieku Polska należała do największych europejskich eksporterów jaj bardzo wysoko cenionych zagranicą za ich dobrą jakość. Nie było wówczas żadnych wielkich ferm kur niosek. Kury były prawie we wszystkich polskich gospodarstwach i prawie w każdej wsi były zbiornice jaj, przynoszonych w koszyczkach przez wiejskie gospodynie. Z tych drobnych koszyczkowych dostaw powstawał duży eksport dający rocznie 180 – 200 mln zł (ok. 3,4 – 3,6 mld obecnych złotych). Organizatorem skupu i eksportu jaj (drobiu także) była ogólnokrajowa spółdzielnia producentów jaj i drobiu. W Paryżu polskie wiejskie kurczaki były tylko w niektórych sklepach i do tego sprzedawane po bardzo wysokich cenach tylko na zapisy…

Organizacja rynku rolnego i żywnościowego przy produkcji drobnotowarowej nie stanowi żadnego problemu w Japonii, gdzie średni obszar jednego gospodarstwa rolnego nie wiele przekracza 1 hektar, a za gospodarstwo uznaje się tam nawet 1 10 -30 – arową działkę. To samo można powiedzieć o Rosji, w której ziemniaki prawie w całości, a warzywa w 3/4 pochodzą z 40 – arowych działek. Nawet prawie 60% spożywanego w Rosji mięsa i prawie połowa mleka pochodzą z tych małych 40 – arowych działek. I nikt zdrowo myślący nie chce ich tam likwidować, jak w Polsce, tylko dlatego, że przemysł przetwórczy chce dużych dostaw jednolitych surowców rolnych..!

Bardzo nowoczesny i eksportujący dawniej duże ilości znakomitych mrożonych truskawek na Zachód – spółdzielczy zakład Hortexu w Górze Kalwarii opierał całą swoją produkcję m. in. na truskawkach pochodzących z niewielkich plantacji w małych chłopskich gospodarstwach. Plantatorzy wcale nie musieli wozić zebranych truskawek do Góry Kalwarii. W każdej wsi, w której były zakontraktowane plantacje truskawek prowadzony był sezonowo ich skup i każdego dnia ten delikatny towar trafiał do zamrażalni w stanie absolutnej świeżości.

Można więc jeśli się chce, również obecnie w Polsce, uruchomić produkcję i skup produktów rolnych od drobnych rolników z korzyścią .dla nich i dla kraju. Aby mieli z czego żyć i czuli, że są Polsce potrzebni. W PRL-u w 1973 r., po zniesieniu przymusowych dostaw produktów rolnych najmniejsze gospodarstwa do 5 ha użytków rolnych dostarczyły do punktów skupu ponad 54% całej kontraktowanej trzody chlewnej (ok. 7 mln szt.) i ponad 50% całego skupu kontraktowanego bydła rzeźnego. Nawet bezrolni dostarczyli wówczas do punktów skupu 9,9% kontraktowanych tuczników (prawie 1,3 mln szt.).

Punkty skupu były w każdej gminie, zbiornice jaj w każdej wsi. Dziś chlewy i chlewiki oraz kurniki świecą pustkami, ludzie nie mają zajęcia i biedują, a miliony prosiąt i setki tysięcy ton wieprzowiny sprowadza się z zagranicy! A jaja na rynku mamy tylko z dużych ferm. Gospodyni, która ma małe stadko kur nie może sprzedać a nawet komuś podarować części znoszonych przez te kury jaj – bo grożą za to weterynaryjne pieniężne grzywny. Są weterynarze, którzy je wymierzają, brakuje takich, którzy zatroszczyliby się o to, aby jajka i drób z wiejskich kurników gwarantowały wysoką jakość zdrowotną…

Import mięsa (bez drobiowego) wzrósł w Polsce z 36 tys. ton w 2000 r. do 816 tys. ton w 2015 r. Była to niemal z całości wieprzowina. Rozpoczął się nawet import świeżego mleka krowiego i wzrasta. Było 295 mln litrów w 2005 r i już 16307 mln litrów w 2015 r. Potwierdza się prognoza Jadwigi Seremak – Bulge z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, która w 2009 r. przestrzegała, że gdy pogłowie spadnie poniżej 2,4 mln krów – Polska stanie się importerem netto mleka i jego przetworów

Wartość importu produktów zwierzęcych jest już większa niż wartość ich eksportu. Różnice dotyczą jednak nie tylko wartości, ale także jakości. Eksportujemy to, co mamy najlepsze. A jaka jest jakość tego, co importujemy? Tego dobrze nie wiemy i m.in. nie wiemy z czego się w Polsce robi tak popularne w naszym kraju kiełbasy… Jaka jest jakość importowanej mrożonej wieprzowiny w blokach? Co to jest w ogóle za mięso? Czy powołane do tego państwowe służby kontrolują jakość sanitarną tego importu?


Polska dieta

Restrukturyzacji rolnictwa, która wywołała tak poważne zmiany na wsi towarzyszą również bardzo poważne zmiany w strukturze spożycia żywności, dotyczące w szczególności mięsa i mleka. W sklepach i domach towarowych niczego nie brakuje. Półki i lady sklepowe uginają się pod obfitością i rozmaitością różnych gatunków mięsa i wędlin, serów i napojów mlecznych. Tylko starsze osoby pamiętają puste haki, długie kolejki w sklepach i sprzedaż mięsa na kartki. Dzisiejsze sklepy mięsne są obrazem obfitości i dostatku. Jaka jest rzeczywistość? Co mówią statystyki?

Ogólne przeciętne roczne spożycie mięsa na jednego mieszkańca Polski wzrosło z 68,6 kg w r.1990 do 73,6 kg w 2014 r. Spożycie wieprzowiny w tym okresie także nieco wrosło z 37,6 kg do 39,1 kg. Natomiast spożycie wołowiny na jednego mieszkańca zmniejszyło się i to aż ponad dziesięciokrotnie – z 16,4 kg w 1990 r. do 1,6 kg w 2014 r. a w 2015 r. –nawet do 1,2 kg! Wzrosło natomiast bardzo znacznie, bo aż prawie czterokrotnie spożycie mięsa drobiowego – z 7,6 kg w 1990 r. do 28,2 kg w 2014 r na jednego mieszkańca!.

Żaden kraj w UE nie na tak małego, wręcz mikroskopijnego spożycia wołowiny! Jako wyjątkowy kraj w Europie spożywamy też obecnie na każdego mieszkańca 0.0 kg baraniny! W 1990 r. jej spożycie wynosiło jeszcze 1,3 kg na 1 mieszkańca Polski. Wzrosło natomiast w tym okresie i to dość znacznie spożycie ryb – z 7,6 kg do 12,3 kg na jednego mieszkańca. Pochodzą głównie z importu, własne polskie połowy zmniejszyły się prawie trzykrotnie!

Mleko było produktem, którego spożycie bardzo znacznie obniżyło się po pokaźnym wzroście jego cen detalicznych w 1990 r. (zniesienie dotacji).. a następnie – po niemal całkowitej likwidacji bezpośredniej jego sprzedaży przez rolników i po ogromnym spadku pogłowia krów.

Przed 1989 r. spożycie mleka przez szereg lat utrzymywało się na poziomie 260 – 280 litrów na jednego mieszkańca. W 1990 r. zaczęło się zmniejszać i jeszcze w 2005 r. (łącznie z mlekiem na przetwory) wyniosło tylko 173 litry na jednego mieszkańca, w 2010 r. – 189 litrów i w 2014 r. – 205 litrów, a więc jeszcze sporo brakowało do poziomu z lat osiemdziesiątych. Spożycie masła w 1990 r. wynosiło 7.6 kg na jednego mieszkańca; w 2014 r. – 4,2 kg.

Bardzo niepomyślny jest obraz spożycia mleka, jaki ukazują badania budżetów rodzinnych. Spadek tego spożycia zapoczątkowany w 1990 r. trwa nadal. Miesięczne spożycie mleka (bez przetworów), ogółem we wszystkich badanych gospodarstwach domowych – spadło w 2015 r. do 3,15 litra na osobę. W 1985 r. w rodzinach pracowniczych wynosiło – 8,42 l; w 1990 r. 6,78 l). Jeszcze bardziej spadło spożycie mleka w gospodarstwach domowych rolników – w 2015 r. do 4,22 litra na osobę! W 1985 r. wynosiło w gospodarstwach rolników 12,74 litra miesięcznie na osobę; w 1990 r. – 10,78 l ! Im więcej osób w rodzinie, tym obecnie jest mniejsze miesięczne spożycie mleka na osobę.

Bardzo znaczny, kilkakrotny spadek spożycia mleka na osobę ukazany w badaniach budżetów rodzinnych jest bardzo niepokojący, przede wszystkim z punktu widzenia rozwoju i kondycji fizycznej naszych dzieci i młodzieży. Jest z jednej strony odbiciem sytuacji materialnej ludności i wzrostu cen mleka oraz jego przetworów. a z drugiej – następstwem ogromnego zmniejszenia pogłowia krów i produkcji mleka, a na wsi także niemal całkowitej likwidacji bezpośredniej sprzedaży mleka przez rolników. Ogólne spożycie mleka w Polsce wyniosło w 2015 r. ok. 10,4 mld litrów. W 1989 r. było to ponad 15 mld litrów. Jest z pewnością potrzebny powrót do takiego poziomu spożycia mleka ze źródeł krajowych, co do niedawna uniemożliwiał limit jego towarowej produkcji.

Wysoce szkodliwe dla Polski ograniczenia rozmiarów produkcji mleka i wymierzanie wysokich kar pieniężnych za jego „nadmierną” produkcję, czy za jego bezpośrednią sprzedaż bez zezwolenia zostały wreszcie zniesione i nic nie stoi na przeszkodzie, aby zabrać się do uzdrowienia rynku mleka i zwiększenia jego spożycia do dawnego poziomu. Wymaga to przed wszystkim zasadniczego zwiększenia pogłowia krów mlecznych oraz powrotu do co najmniej poprzedniej skali bezpośredniej sprzedaży mleka przez rolników, Pobudzi to tak potrzebny wzrost spożycia mleka, zwłaszcza na wsi, także i z tego powodu, że ceny mleka z bezpośredniej sprzedaży będą zapewne niższe niż ustalane przez przemysł mleczarski i handel detaliczny.

Zniesienia limitów nie chcieli najwięksi producenci żywności w Europie. Niemieccy rolnicy demonstrowali i protestowali przeciw rezygnacji z limitowania rozmiarów produkcji mleka, choć limity nie miały dla nich żadnego znaczenia. Być może przeszkadzało im zniesienie limitów …w Polsce, która zapoczątkowała import mleka… Zachód już nie obawia się konkurencji polskiego rolnictwa…Strach przerodził się w nadzieję. To nie Wschód zalał Zachód, lecz przeciwnie, można było wejść na te rynki i zarobić duże pieniądze…(Lutz Ribbe). Temu celowi służyły limity oraz surowe kary pieniężne za ich przekroczenie, a także i za bezpośrednią sprzedaż mleka bez zezwolenia – w kraju, w którym spożycie mleka spadło o 1/3, najsilniej na wsi!!!

Winić trzeba za to nie tylko tych, którzy ten bardzo szkodliwy system nam narzucili, ale także tych, którzy się na to zgodzili i przez tyle lat tolerowali!!!

Za utrzymaniem limitów opowiadał się nawet działający w Polsce przemysł mleczarski. Opowiadał się za tym również Związek Producentów Mleka w Polsce. Stała za tym zapewne obawa przed utratą monopolistycznej pozycji na rynku mleka, strach przed konkurencją.

…Państwo – twierdzi prof. Kazimierz Stańczak z USA – musi stać na straży konkurencji i równości wszelkich podmiotów prawa gospodarczego…Brak konkurencji zawsze prowadzi do życia jednych kosztem drugich i wcale nie do wzrostu ogólnokrajowego dobrobytu…

Także minister rolnictwa Marek Sawicki nie widział potrzeby rezygnacji z limitowania produkcji mleka. Opowiadał się za stopniowym zwiększaniem tego limitu. Tego rodzaju propozycja służyć mogła jedynie dotychczasowym producentom mleka. Nie otwierała natomiast możliwości podjęcia tej produkcji przez innych rolników. Zniesienie tego limitu leżało w interesie całego polskiego rolnictwa, a także w interesie polskiego społeczeństwa.

Rolnictwo zachodnie ma nadprodukcję mleka. Aby ją ograniczyć Komisja Europejska uruchomiła w 2016 r. premie dla rolników, którzy ograniczą produkcję mleka. Polsce nie są potrzebne premie za ograniczanie produkcji mleka. Nie mamy jego nadprodukcji, jest głęboki regres i duży spadek spożycia mleka. Potrzebna jest odbudowa pogłowia bydła, krów i innych podupadłych gałęzi produkcji zwierzęcej .

Poziom i strukturę spożycia produktów pochodzenia zwierzęcego mogą i powinni obiektywnie ocenić dietetycy. Uderza jednak drastycznie duży spadek spożycia wołowiny, jednego z najhardziej wartościowych gatunków mięsa W krajach zachodnioeuropejskich przeciętne roczne spożycie wołowiny sięga 20 i więcej kg na jednego mieszkańca. Spożycie drobiu w innych krajach jest natomiast na ogół nieco mniejsze niż w Polsce. Niektórzy eksperci podejrzewają, że przyczyną tak małego spożycia wołowiny jest niska jakość mięsa tego gatunku na polskim rynku. Wpływ mogą mieć również ceny. Nie najlepszej jakości wołowina jest u nas dosyć droga. Cena polędwicy wołowej sięga 80 – 100 zł za 1 kg. Polska produkcja mięsa wołowego w większości kierowana jest na eksport.


A co z jakością?

Ważna jest jednak nie tylko ilość spożywanej żywności, lecz także jej jakość, którą tak wysoko oceniali w 1995 r. cytowani wcześniej zachodni eksperci, podkreślając niski poziom chemizacji polskiego rolnictwa. A jak jest obecnie? Z porównania wynika, że całkowite zużycie nawozów mineralnych w czystym składniku było w Polsce w 2014 r. ponad 3,5 raza większe niż w roku gospodarczym 1999/2000. Sprzedaż chemicznych środków ochrony roślin zwiększyła się w Polsce, w tym samym okresie ponad 7-krotnie. Gdyby uwzględnić to, że od 2000 r. powierzchnia użytków rolnych i powierzchnia zasiewów znacznie się w Polsce zmniejszyły – wzrost zużycia nawozów i środków ochrony roślin na 1 ha użytków rolnych byłby jeszcze większy.

Zwiększenie zużycia nawozów mineralnych jest m. in. następstwem ogromnego zmniejszenia pogłowia zwierząt gospodarskich i związanego z tym dużego zmniejszenia ilości nawozów organicznych pochodzenia zwierzęcego. Sztucznych nawozów azotowych trzeba też stosować więcej bo rolnicy prawie całkowicie zaprzestali uprawiać rośliny motylkowe – źródło doskonałej, bogatej w białko paszy dla zwierząt i azotu dla gleby. Jak oceniał prof. Tadeusz Barszczak (SGGW) – w wielu dużych gospodarstwach, czerpiących dochody głównie z uprawy zbóż i rzepaku – w celu uzyskania jak największych plonów stosuje się niepotrzebnie zbyt wielkie nawożenie mineralne, znacznie przekraczające potrzeby uprawianych roślin. Niewykorzystane składniki nawozowe przenikają do wód gruntowych, do rzek i Bałtyku zanieczyszczając wody tego akwenu.

Wzrost zużycia nawozów mineralnych i chemicznych środków ochrony roślin nie jest powszechny. Nie dotyczy wszystkich gospodarstw rolnych. Dla przykładu: w woj. opolskim zużycie nawozów mineralnych w czystym składniku wyniosło w 2014 r.. – 188 kg na 1 ha użytków rolnych, w woj. dolnośląskim prawie 170 kg na 1 ha, podczas gdy np. w woj. podkarpackim tylko 80 kg, a w małopolskim 84 kg. Można sądzić, że odbudowa pogłowia zwierząt gospodarskich i zwiększenie ilości obornika powstrzymałoby dalszy wzrost zużycia nawozów sztucznych.

Towarowa produkcja drobiu rzeźnego i jaj opiera się obecnie w Polsce niemal w całości na gotowych produkowanych przemysłowo mieszankach paszowych. Dotyczy to również fermowej produkcji żywca wieprzowego oraz w pewnej części – produkcji mleka. Zakłady produkujące gotowe pasze przemysłowe cechuje bardzo dynamiczny rozwój. Sprzedaż pasz przemysłowych wyniosła w 2014 r. ponad 9 mln ton (w 1990 r. – 2,2 mln ton). Ponad 5,6 mln ton stanowiły w 2014 r. pasze dla drobiu.

Przemysł paszowy wykorzystuje oczywiście surowce krajowe, ale w bardzo znacznej części także surowce z importu, do których należą śruty nasion oleistych, przede wszystkim genetycznie modyfikowanej (GMO) soi oraz pewne ilości ziarna kukurydzy – łącznym kosztem ok. 4 mld zł rocznie. Uprawa roślin GMO nie jest w Polsce dozwolona, ale okresowo, na 4 lata Sejm ponownie dopuścił stosowanie surowców GMO do produkcji pasz dla zwierząt. Zainteresowani są w tym właściciele ferm, ponieważ soja i kukurydza GMO są znacznie tańsze od zwykłej soi i zwykłej kukurydzy.

Może się jednak okazać, że zakaz produkcji pasz z udziałem surowców GMO stanie się korzystny nie tylko dla polskich konsumentów. Otworzy bowiem drogę na bardziej opłacalny eksport żywności wolnej od GMO. Korzyści mogą więc nieć również producenci drobiu i jaj.

Uprawa i stosowanie roślin GMO są przedmiotem szerokiej krytyki w wielu krajach, także w USA „ojczyźnie” GMO. W Austrii w referendum obywatele wypowiedzieli się przeciw uprawie i stosowaniu produktów GMO. W tym samym kierunku zmierzają Węgry. Niemcy już zakazały uprawy kukurydzy GMO i są tam głosy, aby nie importować żywności produkowanej z udziałem GMO. Argumentem zwolenników GMO są wyższe plony roślin GMO od roślin „normalnych”, co ma ograniczyć głód w wielu częściach świata.

Argument ten kwestionują przeciwnicy GMO dowodząc, że w krajach, w których wprowadzono uprawy GMO liczba ludzi umierających z głodu wzrosła. Nie ulega jednak wątpliwości, że na nasionach GMO ich twórcy i producenci robią bardzo duże pieniądze i nie tylko kontynuują swoją ekspansję, ale ją rozszerzają m. in. na ryż. Odłuszczony pozbawiony jest witaminy A, której brak powoduje m.in. ślepotę. Ryż GMO został wzbogacony o brakujące składniki.

Według niektórych opinii organizmy genetycznie modyfikowane nie są obojętne dla zdrowia człowieka, a mogą także poważnie i nieodwracalnie szkodzić przyrodzie. W USA, gdzie na znacznych obszarach całkowicie wyginęły pszczoły są przypuszczenia, że przyczyną był pyłek z kwiatów genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy.

W Polsce aktywną kampanię przeciw stosowaniu surowców paszowych GMO prowadzi Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi (ICPPC), a na świecie ekologiczna Greenpeace. W obronie GMO i z krytyką pod adresem Greenpeace wystąpiła liczna grupa noblistów. Z pewnością pożyteczne byłoby jednoznaczne stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia..

Nie można lekceważyć tradycyjnych metod hodowli roślin w celu poprawy ich wartości użytkowej. Chemik i biolog Frantz Achard w Konarach na Dolnym Śląsku (pow. Wołów), w białej ćwikle uprawianej jako warzywo w ogródkach znalazł cukier i dzięki mozolnym wieloletnim analizom i rozmnażaniu roślin o największej zawartości cukru zwiększył jego ilość w owej ćwikle z 1,5 do ok. 11%. Uruchomił w 1807 r. w Konarach pierwszą na świecie niewielką cukrownię wydobywającą cukier z nowej rośliny nazwanej burakiem cukrowym. Wcześniej jedynym źródłem cukru na świecie była trzcina cukrowa. Polscy hodowcy w latach przedwojennych kontynuując pracę Acharda doprowadzili zawartość cukru w burakach do 20 i więcej procent.

Nie można na słabych polskich piaszczystych glebach zbierać dobrych plonów wymagającej dobrych warunków pszenicy, ale można także i na gorszych glebach zbierać wysokie plony pszenżyta. którego ziarno nie wiele ustępuje pszenicy. Pszenżyto (krzyżówkę żyta z pszenicą) wyhodował w latach 30’ jako pierwszy na świecie polski hodowca roślin dr Marceli Różański z Kruszynka k/Kutna. Niemcy po wkroczeniu do Polski w 1939 r. zabrali z Kruszynka całą kolekcję wyhodowanych przez dr Różańskiego odmian pszenżyta.

Burak cukrowy Acharda i pszenżyto Różańskiego były wspaniałymi osiągnięciami o dużym praktycznym znaczeniu dla rolnictwa w Polsce i w innych krajach.. Od najdawniejszych czasów człowiek z wielkim powodzeniem zmienia i doskonali otaczające go rośliny i zwierzęta stosownie do swoich potrzeb – bez żadnej ingerencji w ich genetyczną naturę.

Nie wiadomo jak potoczą się dalsze losy roślinnych odmian GMO sprowadzanych do Polski na paszę dla zwierząt.? Trzeba się jednak liczyć z uchwaleniem w przyszłosci przez Sejm ustawy wstrzymującej import surowców paszowych GMO. Prawo i Sprawiedliwość, które dysponuje obecnie w Parlamencie absolutną większością – w 2012 r. głosowało przeciw temu importowi.

Każdy ma prawo jeść to, na co ma ochotę i co uważa za dobre, zdrowe i bezpieczne. Jesteśmy jednak obecnie w sytuacji, że musimy jeść to, co jest na rynku. A np. drób na tym rynku, a także jajka są produkowane w Polsce z pasz, w których skład wchodzą surowce ze znakiem GMO, z czego sobie nawet nie zdajemy sprawy. Przepisy zobowiązują producentów do zamieszczania na opakowaniach informacji o składzie sprzedawanej żywności, w tym o GMO, jeśli wchodzi w jej skład. Teoretycznie mamy więc możliwość wyboru, ale przeważnie – bez żadnej alternatywy, bo odpowiedniej żywności bez GMO na rynku prawie nie ma (nie licząc nielicznych gospodarstw ekologicznych). Mogłoby takiej żywności być więcej, gdyby powstał w Polsce duży rynek, np. lokalny zdrowej żywności produkowanej systemem ekstensywnym, w którym biotechnologię i chemię w walce z chwastami zastępuje pracowity człowiek. Jest jeszcze na polskiej wsi i czeka na to, aby nadszedł czas, że stanie się znów Polsce potrzebny.


Lepsze bo wiejskie

Przed II wojną światową na rynkach zagranicznych zawrotną karierę robiła polska szynka. O jej wybornym smaku świadczyć może to, że w USA rozpoczęto wtedy produkcję szynki w opakowaniach z napisem „szynka o smaku polskiej szynki”… Według opinii specjalistów doskonały smak polskiej szynki był wówczas rezultatem żywienia świń w gospodarstwach chłopskich własnymi, bardzo urozmaiconymi paszami z dużym udziałem ziemniaków

Zagraniczni goście kilkanaście lat temu chwalili bardzo dobry smak żywności. w Polsce Nawet w restauracjach. Natomiast osiedleni niedawno na Zachodzie Polacy narzekają niekiedy na zły smak tamtejszej żywności, zwłaszcza mięsa. Są to być może subiektywne odczucia i porównania . Ale coś w tym jest. Dlaczego, aby podkreślić dobrą jakość żywności używa się w naszym handlu przymiotnika „wiejska” (np. szynka wiejska, mleko wiejskie, serek wiejski, chleb wiejski) Dlaczego tym mianem oznacza się nawet jajka, dodając niekiedy, że są „wybiegowe” lub „bez GMO”. Czy te określenia są zgodne z prawdą, czy też są jedynie reklamą sugerująca, że oferowane produkty są lepsze?

Dr Zbigniew Szlenk, prezes Związku Lekarzy Polskich oceniając w 2001 r. jakość żywności pochodzącej z różnych źródeł powiedział: W wielkich gospodarstwach do produkcji żywności zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego używane są środki chemiczne i biologiczne działające szkodliwie na zdrowie… Naturalna produkcja zdrowej żywności może się odbywać tylko w warunkach małych gospodarstw…Dr Szlenk ocenił krytycznie jakość produkowanej przemysłowo żywności…pozbawionej naturalnych cech trwałości, barwy i smaku, z konieczności nasycanej środkami konserwującym, barwikami, substancjami smakowymi, które również są szkodliwe dla zdrowia

Według prof. Lucjana Szponara z Instytutu Żywności i Żywienia…mięso pochodzące od zwierząt z gospodarstw chłopskich ma lepszy smak oraz większą wartość odżywczą i zdrowotną w porównaniu z mięsem od zwierząt z chowu fermowego. Podobnie wypowiedział się o mleku Dariusz Sapiński, prezes spółdzielczej „Mlekowity”, według którego…sztucznie pobudzanie bardzo wysokiej mleczności krów odbija się niekorzystnie na jakości mleka. Chłopskie krowy dają mniej mleka, ale w sposób naturalny, co ma duży wpływ na jego wysoką jakość..

Badania jakości mleka przeprowadzone przed laty na SGGW pod kierunkiem prof. Henryka Jasiorowskiego potwierdziły opinię prezesa Sapińskiegio. Jakość mleka z gospodarstw indywidualnych okazała się lepsza w porównaniu z jakością mleka z dużych ferm.

Przed laty królowało na wsi ręczne dojenie krów. Przy niewielkiej liczbie krów, kiedyś trzykrotne w ciągu dnia, (obecnie przeważnie już dwukrotne) dojenie ręczne nie było pracą zbyt ciężką. Pozwalało uzyskiwać mleko dobrej jakości pod warunkiem przestrzegania wymogów higieny – mycia wymion krów przed dojeniem, czystych rąk, czystej odzieży oraz czystych naczyń. Ręczne dojenie, pod warunkiem spełniania tych wymogów – miało pewną przewagę nad mechanicznym, co potwierdzają wzięte z życia dwa prawdziwe przykłady, a można bez trudu znaleźć także inne, podobne.

Przykład pierwszy. Dyrektorka jednego z wielkopolskich ośrodków hodowli zarodowej zwierząt chwaliła się, że w całym ośrodku. którym kieruje – przeciętna roczna ilość mleka uzyskana od jednej krowy przekroczyła 8000 litrów (średnia w kraju w 2015 r. ok. 5400 litrów). Zapytana o to jak długo krowy w tym ośrodku dają tyle mleka – odpowiedziała, że przeciętnie w całym ośrodku tyle mleka krowy te dają przez cztery laktacje (cztery okresy mlecznści po urodzeniu cielaka). Krótkowieczność wysokowydajnych krów towarzyszy niejednokrotnie mechanicznemu dojeniu. Pojawiają się stany zapalne wymienia, które w wielu przypadkach prowadzą do wyłączenia krów z użytkowania i oddana ich na rzeź.

Drugi przykład. Pracownik leśny w okolicach Wyszkowa posiadacz 1,5-hektarowego gospodarstwo ma w nim jedną krowę. Zapewnia całej rodzinie mleko i mleczne przetwory, a ponieważ jego ilość znacznie przekracza własne potrzeby rodziny (krowa ta dawała ok. 15 litrów mleka dziennie) nadwyżka dostarczana była do pobliskiej mleczarni. Krowa jest oczywiście dojona ręcznie. Właściciel zapytany o to, ile lat ma jego krowa odpowiedział, że wycieliła się już 11 razy i dala 12 cieląt, bo raz urodziła bliźniaki. Dodał, że jego krowa jest w bardzo dobrej kondycji i ani myśli o tym, aby się jej pozbyć…

Ta wspaniała krowa spod Wyszkowa przewyższa wszystkie krowy wspomnianego wcześniej ośrodka hodowli zarodowej (jednego z najlepszych w kraju) pod względem ilości produkowanego w ciągu życia mleka, a cieląt dała trzy razy więcej i jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa!

Pozbawiony sensu byłby wniosek o powszechny powrót do ręcznego dojenia krów. Nie byłoby dziś ludzi do tej pracy. Trzeba jednak uszanować i wspierać chów bydła i krów na mniejszą skalę, bo są jeszcze na wsi ludzie, którym to odpowiada. Rezygnacja z ekstensywnego chowu bydła mlecznego nie była korzystna dla Polski. Zasługuje na odbudowę. Jest w łomżyńskim gospodarstwo posiadające kilkanaście krów i nowoczesne urządzenia do mechanicznego ich dojenia. Stoją nieczynne. Rolnik z synem powrócili do dojenia ręcznego ..

Przykłady powyższe wskazują, żeby nie przekreślać gospodarstw mających nawet tylko jedną, czy dwie krowy. Nie tylko nie przekreślać, lecz okazać im także pomoc. Chodzi bowiem nie tylko o mleko, którego spożycie na wsi zmniejszyło się aż trzykrotnie. Także o cielęta na krowy i na mięso, o wołowinę, której nie jemy obecnie prawie już wcale. W 1990 r., gdy w gospodarstwach najmniejszych od 2 do 7 ha była więcej niż połowa krajowego pogłowia krów – produkcja wołowiny była w Polsce prawie dwa razy większa niż obecnie, a do tego był jeszcze duży eksport młodego bydła mięsnego (w przeliczeniu na mięso 148 tys. ton).

Produkcja drobnotowarowa jest bardziej odporna na wszelkie koniunkturalne zakłócenia na rynku. Przy małej produkcji – mała jest także obawa przed stratami w razie spadku opłacalności (do pewnych granic), tym bardziej, że mleko produkuje się tam również na własny użytek. W gospodarstwie opartym na pracy rolnika i jego rodziny koszty pracy mają mniejsze znaczenie przy rachunku opłacalności.. Samo potanienie produktów rolnych nie jest tak groźne, jak kurczenie się rynków zbytu dla produktów rolnych…(Prof. Zdzisław Ludkiewicz).


Restrukturyzacja w PGR-ach

W PRL-u pozycję szczególnie uprzywilejowaną miał sektor publiczny naszego rolnictwa z państwowymi gospodarstwami rolnymi na czele. Owe przywileje to lepsze zaopatrzenie w wysoko dotowane środki produkcji i inne formy ekonomicznego wsparcia z budżetu państwa m.in. w postaci wydatnej pomocy inwestycyjnej. Rola tego sektora w gospodarce narodowej była jednak spora. Dawał 1/4 produkcji towarowej rolnictwa, w tym 36% zbóż i 66% rzepaku. Miał także dość duży udział w produkcji zwierzęcej, która jednak w dużej części opierała się na zakupach cieląt i prosiąt w gospodarstwach indywidualnych. W sektorze publicznym skoncentrowana była hodowla i nasiennictwo roślin oraz hodowla zarodowa zwierząt. Gospodarstwa państwowe posiadały ok. 3,5 mln ha użytków rolnych; zatrudniały w 1990 r. ok.420 tys. pracowników. Z rodzinami była to duża grupa społeczna licząca ok. 1,6 mln osób.

Przemiany ustrojowe w całym bloku państw środkowo – wschodniej Europy, w których poza Polską nie było już prywatnego rolnictwa pociągnęły za sobą likwidację gospodarstw państwowych oraz kolektywnych i powrót do prywatnej własności ziemi w rolnictwie, przy czym w wielu spośród tych państw już w 2005 r. dominującą pozycję zajęły gospodarstwa małe – do 5 ha (w Bułgarii 98,5%, w Rumunii 90,1%, na Węgrzech 89,7 %, na Słowacji 91,3%).

W państwach, w których zwracano ziemię dawnym właścicielom także powstało bardzo dużo małych gospodarstw do 5 ha (Czechy 52,9i, Estonia 46,4%, Łotwa 46,4%, Litwa 47,3%. Słowenia 59,7%) . Wszędzie ziemię dostawali ludzie, którzy pracowali w likwidowanych gospodarstwach państwowych i kolektywnych.

W Czechach część „statnich statkow” załogi przekształcały w gospodarstwa spółdzielcze. Część gruntów posiadanych w Czechach przez państwo (ok. 500 tys. ha) sprzedano na cele rolnicze po cenach urzędowych, zapewniając nabywcom wieloletnie, nisko oprocentowane kredyty na ten cel. Dotyczyło tti głównie czeskich Ziem Odzyskanych na Zachodzie kraju.

W Polsce sektor publiczny rolnictwa po przemianach ustrojowych 1989 r. odczuwał nie tylko, podobnie jak rolnictwo chłopskie głębokie pogorszenie koniunktury, ale dodatkowo trzykrotnie wyższe obciążenie podatkami i parapodatkami. Pociągnęło to za sobą szybki lawinowy proces upadania większości gospodarstw państwowych. „Terapia szokowa” prof. Balcerowicza przyniosła sektorowi publicznemu polskiego rolnictwa prawdziwą katastrofę ekonomiczną, produkcyjną i socjalną w postaci szczególnie wysokich wskaźników bezrobocia w rejonach o dużej koncentracji PGR-ów. Po 1990 r. straciło pracę ok. 340 tys. pracowników gospodarstw państwowych. Zlikwidowano ponad 60 proc. pegeerowskiej produkcji. Doprowadzono do degradacji hodowli roślin i hodowli zarodowej zwierząt. Pogłowie bydła zmniejszyło się z blisko 2 mln do ok. 300 tys. szt., pogłowie świń z ponad 5,6 mln szt. do ok., 2,9 mln szt. Pojawiły się tysiące hektarów odłogów i ugorów. Badane przez NIK gospodarstwa nie posiadały materiału siewnego, nawozów, środków ochrony roślin a także pasz dla żywego inwentarza…

Ugrupowaniem politycznym, które wystąpiło w obronie zwalnianych z pracy robotników PGR było opozycyjne wówczas PSL. Wystąpiło w Sejmie z wnioskiem, aby ustawowo zapewnić byłym pracownikom PGR bezpłatne udziały prywatyzowanych PGR-ów, takie same jakie otrzymywali pracownicy prywatyzowanych państwowych zakładów przemysłowych. Wniosek ten został na posiedzeniu sejmowej komisji odrzucony głosami posłów AWS i UW. Podobny los spotkał inny wniosek PSL, aby wszystkim dawnym pracownikom PGR przyznać działki o obszarze po 1 ha.

Nie wszystkie jednak PGR–y -upadły. Niektóre, dzięki dobremu kierownictwu, wspieranemu przez pracowników obroniły się i istnieją po dziś dzień m. in. w postaci spółek pracowniczych.

Uchwalona przez Sejm w 1991 r., ustawa o zagospodarowaniu nieruchomości rolnych Skarbu Państwa wprowadziła zakaz dzielenia państwowych gruntów między pracowników PGR oraz zakaz tworzenia na tych gruntach nowych gospodarstw indywidualnych! W jakim celu wprowadzono te zakazy? Czemu (komu) miało to służyć? Czyja to była inicjatywa?

Ustawa powołała też do życia Agencję Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa, której zadaniem była m.in. prywatyzacja PGR-ów.W 1992 r. Najwyższa Izba Kontroli zdyskwalifikowała zarówno ustawę, jak i działalność Agencji wskazując w swoim raporcie na…brak realnej koncepcji przeprowadzenia w warunkach polskich prywatyzacji ppgr oraz brak sprawnej instytucji do jej wdrożenia.

Po dalszych badaniach Najwyższa Izba Kontroli zakwestionowała w 1995 r. legalność dokonywanych przez Agencję przekształceń przejętego mienia po byłych ppgr, celowość i rzetelność działań prowadzonych przez agencję m.in. przy organizowaniu przetargów oraz przy wycenach majątku.

Podnoszone po raz kolejny uwagi krytyczne NIK pod adresem Agencji nie przyniosły oczekiwanych skutków. Poselski wniosek o odrzucenie raportu Agencji za 1994 r., co mogłoby utorować drogę do zmian prowadzonej przez nią polityki prywatyzacyjnej – nie uzyskał w Sejmie niezbędnej większości…

O skutkach restrukturyzacji PGR-ów tak pisał w 1995 r. prof. Augustyn Woś z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej: …Zmianie form własności i zasad zarządzania – towarzyszyła niestety bezpowrotna utrata wielkiej substancji materialnej, nie mówiąc już o tragicznym losie załóg pracowniczych, które – pozbawione warsztatów pracy – stanęły na krawędzi ubóstwa. Teoria, że majątek ten powinien zniknąć, gdyż nic nie jest wart w nowych warunkach, graniczy z cynizmem ekonomicznym i stanowi próbę wytłumaczenia całkowicie błędnej koncepcji politycznej, jaka legła u podstaw restrukturyzacji tego sektora…

Oceniając sytuację polskiego rolnictwa w latach 1990 – 1994 inny ekonomista rolny prof. Waldemar Michna (także z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej) podkreślał niezwykle trudną sytuację w jakiej znaleźli się pracownicy PGR-ów….Zwolnienia były i są dla większości prawdziwą tragedią. Dziesiątki tysięcy zwolnionych z pracy w PGR pozostało w pegerowskich budynkach mieszkalnych oddalonych znacznie od miast i ośrodków przemysłowych. Do dawnych osad PGR nie dojeżdża już najczęściej żadna komunikacja. Bezrobotni żyją najczęściej na pustkowiu…

…Zniszczenie struktur gospodarczych PGR nie było podyktowane koniecznością. Stanowiło następstwo ideologii, a nie rozsądku ekonomicznego. Na miejscu PGR-ów położonych w wyludnionych regionach pozostała pustynia produkcyjna, której nie można zapełnić zakupem rozsprzedanego inwentarza żywego, parku maszynowego, nasion, zniszczonych urządzeń… Zagospodarowanie odłogów z pustymi budynkami inwentarskim, po rozprzedaniu maszyn rolniczych będzie trudne i drogie. Natomiast pozostawienie odłogów będzie jeszcze droższe, także pod względem politycznym…

Wymiar polityczny PGR-ów polegał na tym, że ponad 3/4 gospodarstw państwowych zlokalizowana była na Ziemiach Zachodnich i Północnych przekazanych Polsce w Poczdamie w 1945 r. jako rekompensata za utracone Kresy Wschodnie. Na terytorium tym – na 5,5 mln ha użytków rolnych – 2,7 mln ha (49%) należało do PGR-ów._Nie byłoby tego problemu, gdyby ziemia ta trafiła zaraz po wojnie w ręce spółdzielni parcelacyjno – osadniczych, co proponował Stanisław Mikołajczyk. Nie zgodzili się na to Bierut i Gomułka Na gospodarstwach państwowych na tym obszarze opierała się więc w wielkiej części przynależność tej ziemi do Polski. Upadek PGR-ów ożywił resentymenty wielu dawnych niemieckich mieszkańców tych terenów tzw. przesiedleńców oraz ich organizacji ziomkowskich.

Rozpad struktur i gospodarstw PGR, rozpoczęcie ich prywatyzacji ożywiło po stronie niemieckiej tendencje do powrotu na utracone ziemie poprzez ich wykup albo przynajmniej wejście w użytkowanie tych gruntów w formie dzierżaw. Wykup uniemożliwiły wprowadzone polskie prawne przepisy. Ich główną wadą była tymczasowość i zmienność w sprawie o kluczowym znaczeniuu dla Polski oraz dość duża łatwość ich omijania.

Z badań opinii publicznej wynika, że zdecydowana większość polskich obywateli opowiada się przeciw sprzedawania gruntów rolnych cudzoziemcom. Część wpływowych polityków, a także część mediów zajmowała odmienne stanowisko i opowiadała się za dopuszczeniem cudzoziemców do kupowania gruntów rolnych w Polsce. Podobne było stanowisko Komisji Europejskiej. W większości państw członkowskich UE obowiązują jednak przepisy utrudniające a nawet uniemożliwiające taką sprzedaż. W Polsce w pierwszym okresie transformacji (lata 1990 – 1992) za sprzedażą ziemi cudzoziemcom opowiedziało się ministerstwo przekształceń własnościowych. Opowiedział się za tym również Adam Tański prezes Agencji Własności Rolnej Skarbu twierdząc, że sprzedaż ziemi cudzoziemcom jest koniecznością, bowiem polscy rolnicy nie kwapią się do kupowania ziemi od państwa.

Agencja kierowana przez A. Tańskiego sprzedawała wówczas ziemię po kilkaset tysięcy starych złotych za hektar (50-80 ówczesnych niemieckich marek). W RFN cena hektara gruntów rolnych sięgała wówczas 31,5 tys. marek…W gazetach zagranicznych zaczęły się także ukazywać ogłoszenia o przetargach na sprzedaż ziemi b. PGR. Powstała nawet spółka „Agra” . której zadaniem miało być pośrednictwo w sprzedaży cudzoziemcom polskich nieruchomości na wsi. Niemieckie banki uruchomiły wtedy kredyty dla swoich klientów na zakup nieruchomości w Polsce, w tym gruntów rolnych – ze spłatą rozłożoną na 30 lat, przy oprocentowaniu w wysokości 2% rocznie…

Niezadowolenie ze skutków prywatyzacji państwowych przedsiębiorstw, z ogromnego bezrobocia, z gwałtownego i głębokiego pogorszenia sytuacji na wsi doprowadziło do upadku rządów J.K. Bieleckiego i H. Suchockiej. a następnie – do klęsk wyborczych ugrupowań,. które politycy ci reprezentowali (Kongres Liberalno – Demokratyczny, Unia Demokratyczna). Następne rządy podjęły pewne kroki naprawcze i m.in. doprowadziły wraz z parlamentem do całkowitego okresowego wstrzymania sprzedaży gruntów rolnych cudzoziemcom, także po przystąpieniu Polski do UE.

Zakazy nie powstrzymały całkowicie sprzedaży ziemi cudzoziemcom. Trwał nadal wykup ziemi w Polsce, głównie przez Niemców z pogwałceniem obowiązujących przepisów. Specjalny program na ten temat nadała niemiecka telewizja ARD. Okazało się, że w RFN wydawane są nawet informatory i poradniki o tym, jak omijać przepisy, aby kupić ziemię w Polsce. Tysiące hektarów przeszło w ręce cudzoziemców głównie Niemców przy pomocy różnych oszukańczych praktyk – zakupu przez podstawionych obywateli polskich (tzw. słupy), poprzez zakupy na podstawie tzw. testamentów, poprzez wchodzenie do spółek z udziałem polskich wspólników. Dużo ziemi nabywały osoby o podwójnym obywatelstwie. Według niektórych ocen sprzedająca ziemię Agencja Nieruchomości Rolnych podchodziła bardzo liberalnie do tych „przekrętów”. To samo można powiedzieć o niektórych ogniwach wymiaru sprawiedliwości.

Fragment tego opracowania, poświęcony publicznemu sektorowi naszego rolnictwa dobrze może podsumować wypowiedź nadesłana przed laty do redakcji „Słowa – Dziennika Katolickiego” przez Kazimierza Bunka z Wałbrzycha:

Myślę podobnie, jak wielu ludzi, że patrioci w Sejmie i Senacie winni zażądać inwentaryzacji majątku po byłych PGR-ach i dokładnego sprawozdania, co się z tym majątkiem stało. Rozliczyć wszystkich wojewodów i decydentów. Potrzebne są ustawy zabezpieczające majątek polski przed zniszczeniem, rozkradaniem, marnotrawstwem i spekulacją


Czy historia się powtórzy?

Jednym z najtrudniejszych problemów Polski po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. była sytuacja na wsi, gdzie żyło 3/4 ludności, w tym 7,5 mln bezrolnych, i 11,4 mln małorolnych .Według spisu przeprowadzonego w 1921` r. było wówczas ponad 1,1 mln gospodarstw do 2 ha, posiadających łącznie 1076 tys. ha i ponad 1 mln gospodarstw od 2 do 5 ha, posiadających łącznie ok. 3438 tys. ha. Równocześnie ok. 19 tys. rodzin w gospodarstwach o powierzchni ponad 100 ha posiadało łącznie 13589 tys. ha, w których użytki rolne zajmowały 5481 tys. ha., lasy 6763 tys. ha.

W Sejmie Ustawodawczym powołanym do życia w styczniu 1919 r. sytuacja na wsi stała się jednym z głównych tematów szeregu debat. Istniejący ustrój rolny był niemal powszechnie potępiany. Doceniana też była konieczność parcelacji części większych posiadłości ziemskich. Spór dotyczył obszaru ziemi wyłączonego z reformy rolnej. Z trudem uchwalono (przewagą jednego głosu), że tą granicą będzie 300 mórg, a w rejonach przemysłowych i podmiejskich 100 mórg. zaś na Kresach Wschodnich 500 mórg użytków rolnych. Tylko 12 tys. posiadłości ziemskich przekraczało te granice i podlegało częściowej parcelacji swoich gruntów w ramach reformy rolnej.

O wiele bardziej radykalne rozwiązanie znalazło się w marcu 1944 r. w deklaracji Rady Jedności Narodowej, krajowej reprezentacji głównych demokratycznych i patriotycznych sił politycznych Polski powiązanych z obozem londyńskim. Rada mówiąc o …upowszechnieniu własności rolnej oraz upełnorolnieniu gospodarstw karłowatych…, zapowiedziała że …państwo przejmie natychmiast po wojnie na planowe zabezpieczenie przebudowy ustroju rolnego wszelkie prywatne obszary ziemi przekraczające 50 ha…

Pod pewnym względem sytuacja na wsi w 2015 r przypomina to, co było w Polsce w 1919 r. Swoje gospodarstwa, licząc także gospodarstwa do 1 ha straciło po 1990 r. 1 mln 768 tys. wiejskich rodzin. Jakie były tego przyczyny? Co się z tymi ludźmi teraz dzieje? Z czego się utrzymują? Jest to bardzo poważny problem. Dotyczy wielkiej liczby ludzi, nie tylko samych rolników, lecz także członków ich rodzin.

Ze spisu rolnego przeprowadzonego w 2002 r. wynika, że przeciętna liczebność rodzin w grupach obszarowych do 50 ha wynosi 3.55 osób w jednym gospodarstwie. Jest to rachunek uproszczony, ale raczej bliski rzeczywistości. Jeśli ten wskaźnik przemnożymy przez liczbę gospodarstw, które przestały istnieć okaże się. ze jest to licząca prawie 6,3 – milionów rzesza ludzi, prawie 60% całej polskiej ludności rolniczej. Ukazuje to skalę i społeczną wagę tego faktu.

Z dużym powodzeniem realizowany jest główny cel wytyczony przez wspomnianą Radę Strategii Społeczno o Gospodarczej, a mianowicie – tworzenie w Polsce gospodarstw większych niż w Unii Europejskiej. Już w 2010 r mieliśmy w naszym kraju 9888 gospodarstw o obszarze 100 i więcej ha, posiadających 3 mln 795 tys. ha powierzchni ogólnej. w tym 3 mln 454 tys. ha użytków rolnych. Średnio na jedno gospodarstwo przypadało w 2010 r. ponad 381 ha powierzchni ogólnej, w tym ponad 347 ha użytków rolnych. .

Wśród gospodarstw o obszarze 100 i więcej ha było w 2010 roku 7575 gospodarstw indywidualnych. Posiadały łącznie. 1781 tys. ha powierzchni ogólnej, w tym 1666 tys. ha użytków rolnych. Średni obszar jednego indywidualnego gospodarstwa w tej grupie obszarowej wynosił 235 ha powierzchni ogólnej, w tym ok. 220 ha użytków rolnych. Tak dużych gospodarstw w Unii Europejskiej także nie ma i pod tym względem realizację planu radykalnej przebudowy polskiego rolnictwa nakreślonego przez Radę Strategii Społeczno – Gospodarczej przy rządzie J. Buzka – trzeba uznać za zaawansowaną.

Powstaje jednak sytuacja, że swoje niewielkie gospodarstwa straciło prawie 1,8 mln drobnych rolników, a licząc z rodzinami – ok. 6,3 miliona mieszkańców wsi. Równocześnie 1781 tys. ha gruntów trafiło w ręce zaledwie 7575 rodzin. Na tym polega podobieństwo obecnej sytuacji w rolnictwie do sytuacji na wsi po odzyskaniu niepodległości w 1918 r.

Gdyby to był rok 1919 większość obecnych gospodarstw z grupy obszarowej „100 i więcej ha” zostałaby objęła przepisami ustawy o reformie rolnej uchwalonej przez Sejm Ustawodawczy.


Tablica pamiątkowa Strajku Ustrzyckiego

Kłopotliwa tablica pamiątkowa w Ustrzykach Dolnych

29 grudnia 2016 roku, delegacja Stronnictwa Narodowego Bieszczady, odsłoniła tablicę pamiątkową, upamiętniającą walkę rolników o rodzinny ustrój rolny i likwidację latyfundiów, przyczyniających sie do depolonizacji Bieszczadów.

Oświadczenie Przewodniczącego Ogólnopolskiego Strajku Ustrzyckiego 1980, wygłoszone dnia 29 grudnia 2016 roku, w związku z odsłonięciem tablicy pamiątkowej.

29 grudnia 1980 r, w tym budynku mieszkańcy Bieszczadów, upomnieli się o konstytucyjny zapis o ustroju rodzinnych gospodarstw rolnych.

Wystąpili przeciwko istnieniu latyfundiów, zarówno państwowych jak i prywatnych, nawiązując tym samym do rozsądnych idei społecznych, wypracowanych przez pokolenia.

Ogólnopolski Komitet Strajkowy w Ustrzykach Dolnych wyrażał stanowisko, że gospodarstwa chłopskie, rodzinne są gwarantem rozwoju i bezpieczeństwa Państwa, a ponadto kształtują pozytywne postawy młodych pokoleń.

Ponadto, uwzględniając specyfikę regionu, domagano się prawnego zagwarantowania własności wszystkim rolnikom i pracownikom państwowych i resortowych zakładów rolnych. W tym celu przekonano stronę rządową o potrzebie opracowania akcji osadniczej na terenach URM I PGR.

Obecna tutaj pani Teresa Fryncel, żona organizatora strajku i rolnika gospodarującego na opuszczonych gruntach Iglopolu doświadczyła gehenny w III RP, w walce o swoje prawa jako rolnika. W tej walce poległ jej mąż, aresztowany za sprawy społeczne, przez Prokuraturę w Lesku.

Mieszkańcy Bieszczadów, wspierani przez rolników z innych stron kraju, na przykładzie istniejącej wówczas spółdzielczej małej mleczarni w Ustrzykach Dolnych, proponowali niewykorzystany potencjał Iglopoli i WZR przekształcić w sieć lokalnych,exportowych przetwórni rolno-spożywczych, ściśle powiązanych z rodzinnymi gospodarstwami rolnymi .

Dlaczego spotykamy się w tym miejscu?

Owczesne idee zostały skompromitowane po 1989 roku, przez samorządy bieszczadzkie, instytucje państwa i władze państwowe.

Skompromitowane w dwóch płaszczyznach .Gospodarczej i cywilizacyjnej. Zrobiły wszystko, by Strajk Ustrzycki stał się symbolem zawłaszczania idei, dla celów prywaty, obejmowania synekur i narzucania narodowi poskiemu obcych elit politycznych.

Samorządy w sposób bierny przyglądały się depolonizacji Bieszczadów, usuwania Polskiej Substancji Narodowej, tworzenia w sposób przestępczy nowych prywatnych latyfundiów, powstających dla celów spekulacyjnych.

Zniszczono całkowicie lokalne przetwórstwa rolne i potencjał hodowlany na terenie Bieszczadów.

Raz w roku władze samorządowe i państwowe, pod kierunkiem IPN organizują rocznice Porozumień Ustrzyckich .Działanie to ma ściśle określony cel i nikt nie ma zamiaru kreować lokalnych postaw społecznych. Narzuca się Narodowi Polskiemu tzw. „bohaterów narodowych „, celem tworzenia elit politycznych, obcych tradycji Państwa Polskiego .Złożonych przede wszystkim z mniejszości narodowych.

W czasie trwania protestu, były próby jego pacyfikacji. Zarówno, przez władze jak i część opozycji solidarnościowej związanej z KORem .Na skutek determinacji przedstawicieli bieszczadzkich wiosek, działania te zostały udaremnione.

Dzisiejsza nasza obecność, jest próbą przypomnienia celów ówczesnego protestu, na tle obecnej rzeczywistości.

Stronnictwo Narodowe Bieszczady

10 milionów członków Solidarności w 1980 roku, to nie mniejszości narodowe ani "KOR".

"CIA" i "MOSAD", napotykały na poważne problemy .Pomimo wpompowania milionów dolarów, panowanie nad "Solidarnością", wraz z upływem czasu malało.. Rozbudzony masowo patriotyzm, różnych środowisk w Polsce, wyzwalał spontanicznie, autentyczną troskę o naprawę państwa i prowadzenie Polskiego Interesu Narodowego.. Obcym, też nie pomagał fakt, że Prymas Polski Stefan Wyszyński, pamiętając czerwiec 1956 rok i rozmowy z Władysławem Gomułką, kierował się przede wszystkim bezpieczeństwem Państwa Polskiego.

W przeciwieństwie do Jana Pawła II, władzy nad państwem, mniejszościom narodowym, nie miał zamiaru oddawać.Szczególnie, obawiał się dominacji istniejącej wewnątrz żydowskiego KORu, agresywnej, wobec ks. Prymasa społeczności ukraińskiej.

Postulaty wypływające z różnych zakątków Polski i z różnych środowisk, w 1981 roku miały narodowy charakter. Załogi wielkich zakładów pracy, podejmowały uchwały, które były sprzeczne z założeniami obcych i lądowały w koszu. . Działania wewnętrzne władz Solidarności, wspierane przez KOR, usuwające ze swoich struktur żywioł Polski, szczególnie wśród środowisk chłopskich, napotykały na silny opór.

W tej sytuacji, podjęto decyzję o wykorzystaniu powiązań emisariuszy służb zachodnich, pochodzenia żydowskiego, umiejscowionych w Solidarności, z identycznymi w Komitecie Centralnym PZPR.

Pod pozorem zapewnienia bezpieczeństwa, wprowadzono 13 grudnia 1981 stan wojenny a w 1989 roku, uprzednio pozbywszy się Polaków z kierownictwa " Solidarności", zlikwidowano suwerenność państwa.


Nagle obudzona idea na Ukrainie

Dziwne. Od 1989 nasi polscy, starsi bracia w wierze, budują państwo ukraińskie, pompują tam wielkie środki finansowe i zorganizowali tam wspólnie z USA "Majdan".

Gdy to państwo w chwili obecnej znajduje się na granicy rozpadu , zaszczepiono nagle ideę "Gospodarstw Rodzinnych"

Zaświadczamy zatem, że emisariusze Premier Kaczyński, Minister Gospodarki Zywnościowej Balazs i inni, doskonale orientowali się w problematyce konstytucji polskiej wsi a z niezrozumiałych powodów nie zrobili nic ,by pomóc swoim braciom na Ukrainie. Chociaż na Majdanie skandowali "Sława UPA."

Znali również wydarzenia historyczne w naszym kraju ,upór Władysława Gomułki chroniący gospodarstwa chłopskie przed zagładą i pierwszy w obozie socjalistycznym strajk chłopski w Ustrzykach Dolnych ,kształtujący rodzinny ustrój rolny polskiej wsi.

Należy przyznać ,że w tej kwestii pretensje Ukraińców do polskich organizatorów "Majdanu" w Kijowie są w pełni uzasadnione. Bowiem chodziło o porachunki z Rosją a nie o konstytucję rodzinnych gospodarstw rolnych na Ukrainie!

Antoni  Wojnarowicz

Niedziela, 30 październik 2016 14:33

Tymoszenko zaprezentowała strategię rozwoju wsi na 10-tysięcznym wiecu w Kijowie

Ukrainie potrzebna jest nowa strategia rozwoju rodzinnych gospodarstw rolnych, która pozwoliłaby zwiększyć ich ilość 36-krotnie, do półtora miliona gospodarstw.

Taka polityka pozwoli nie tylko zapewnić krajowi żywność, ale też stworzy dla każdej rodziny możliwość, by bogato żyć na wsi. Liderka „Batkiwszczyny” Julia Tymoszenko powiedziała o tym podczas prezentacji nowego programu rozwoju obszarów wiejskich na Ogólnoukraińskim Wiecu Ludowym, gdzie zebrało się już 10 tysięcy rolników.

Polityk jest przekonana, że gospodarstwa rodzinne to główny sposób prowadzenia biznesu agrarnego we wszystkich krajach rolniczych na całym świecie, dlatego Ukraina musi iść tą samą drogą, przekazuje RBK.

„Dziś uprawą 68% gruntów w Europie zajmują się gospodarstwa rodzinne. W Azji wskaźnik ten osiąga 85% gruntów, w Afryce – 62%. Łącznie powstało ponad 570 milionów rodzinnych gospodarstw rolnych, które zajmują się uprawą praktycznie wszystkich produktów rolnych świata. Tak działają kraje odnoszące największe sukcesy: są gospodarstwa rodzinne, które uprawiają do 78% całkowitej produkcji w kraju”, – wyjaśniła.

Polityk podkreśliła, że dziś należy wspólnymi siłami wypracować strategię i wizję rozwoju rodzinnych gospodarstw rolnych na Ukrainie, by ich liczba wzrosła dziesiątki razy.

„Ukraina potrzebuje zwiększenia ilości rodzinnych gospodarstwach rolnych do 1,584 miliona. To jest nasz cel i nasza droga, a my to zrobimy”, – podsumowała.

Jednocześnie liderka „Batkiwszczyny” stwierdziła, że na Ukrainie wskaźniki rozwoju rodzinnych gospodarstw rolnych są znacznie zmniejszone. To sprawia, że kraj jest niekonkurencyjny, zwłaszcza w porównaniu z krajami europejskimi. Na przykład wskaźnik liczby gospodarstw rolnych przypadających na tysiąc osób na Ukrainie i w UE różni się dziesiątki razy. W Grecji na przykład jest to 65,29, a na Ukrainie – tylko 1,3 gospodarstwa. Nie można porównywać Ukrainy nawet z sąsiednią Polską: Ukraina ma 43 tys. gospodarstw, podczas gdy w Polsce jest ich 2,5 miliona.

„W 2015 roku na Ukrainie było 27 tys. gospodarstw, podczas gdy już w 2016 roku było ich zaledwie 20,5 tys. To jest minus 6 tysięcy gospodarstw! Czy to przypadek? Nie! Jest to cel ludzi, którzy dziś trzymają w rękach władzę. Uważają oni, że grunty rolne nie są wasze i nie planują wam ich zostawiać”, – powiedziała przewodnicząca partii.

Przyczyna takiej niezdarnej polityki zdaniem polityk leży w tym, że „setkami i tysiącami hektarów ziemi włada 11 rodzin, będących blisko z władzą”, które stoją również na czele „rejderów” ziemskich.

„Strach powiedzieć, czyja jest jedna z tych rodzin. To rodzina prezydenta naszego państwa”. – podsumowała.

Julia Tymoszenko wyraziła oburzenie, że w ciągu 25 lat żadnym władzom na Ukrainie nie udało się wdrożyć strategii rozwoju wsi i rolnictwa, w szczególności rodzinnych gospodarstw rolnych.

„Nie wierzę, że przez 25 lat kraj nie zrozumiał, że gospodarstwa rodzinne to nasza przyszłość i nasza teraźniejszość. Nie wierzę, że przez 25 lat nie udało się uchwalić ustawy o rozwoju rodzinnych gospodarstw rolnych i wcielić jej w życie. Nie wierzę, że oni tego nie wiedzą. Oni po prostu tego nie chcą. Ponieważ nasza ziemia jest bezcenna”, – wyjaśniła.

Wschodnik.pl

Uchwała przedstawicieli
                  organizacji narodowych i ludowych Okręgu
                  Krośnieńskiego

Co to za państwo, które troskę o wspólne dobro zabija?

Jeden z polskich grzechów głównych!

Część pierwsza

Rozważnymi i racjonalnymi i działaniami zespołowymi, Polacy zapewne nie grzeszą. A jest to wielka szkoda, gdyż jak wynika z historii, co pewien czas pojawiają ludzie i idee, które ta walory próbują zaszczepić.

Królowa Jadwiga, to nie tylko symbol pokory i służby wobec państwa i narodu. To w wątłym ciele, niezłomna walka o umysły i mądrość elit politycznych w Polsce .Dotycząca również stawianych wymagań patriotycznych i wrażliwości społecznej, duchowieństwu .To kontrast pomiędzy osobowością króla a królowej. A jednocześnie, w różnorodności, wspólny wkład w budowę silnego, bogatego i sprawiedliwego państwa.

Ten obraz osobowości, ma też odbicie w słowiańskiej i gościnnej mentalności społecznej, kształtowanej od wieków, od jego chrztu i na podstawie innych doświadczeń historycznych.. Bezspornie, istnieją w chwilach istotnego zagrożenia dla losów Państwa i Narodu, przykłady heroizmu i poświecenia. Są też przykłady żmudnej i długotrwałej pracy organicznej, prowadzonej od podstaw, metodycznie przez cały naród, przez wszystkie warstwy społeczne.

Germanizacja Wielkopolski i Kaszub nie przynosiła założonych rezultatów, nie z powodu wspaniałomyślności zaborcy, lecz powodu mądrości politycznej narodu. To stamtąd popłynął przekaz do innych będących pod zaborami dzielnic kraju, że suwerenne państwo można odzyskać, poprzez odrzucanie podziałów społecznych, politycznych, skąd inąd w dużym stopniu narzucanych przez obcych.

Poprzez rozwój lokalnej gospodarki, zarówno przemysłowej jak też rolniczej a wykorzystując prawodawstwo zaborców, budowanie polskiego życia społecznego i kulturalnego stawało się realne..Za takim przekazem, na ogromną skale wędrowała literatura piękna i szkolnictwo, bezpośrednio pod „polskie strzechy”. Bez takiego współdziałania wszystkich, substancja Polska do 1918 r by nie przetrwała. Przykładem, może być porzucona przez setki lat, na pastwę losu społecznośc Pol;ska ziem południowo wschodnich. Zaniedbanie zasiedlonych za piewszych Piastów terenów, a nastepnie represje zaborców, którzy drogą ustawodawstwa i terroru , likwidowali kościoły, nakazywali szlachcie budowanie cerkwi i i zmuszanie do gromadzenia się w nich polskiego ludu powodowało depolonizację ale też i odwrót od cywilizacji całych regionów. Po tych obywatelach polskich pozostały jedynie polskie nazwiska, liczne osady zasiedlone na prawie polskim /Wole/ i zabytki. Sam duch tych pokoleń dawnych polaków, dzisiaj jest zależny od manipulacji i obcych. I obecnie j, czego rządzący nie rozumieją, obecna tzw polityka wschodnia, przyczynia się do całkowitej likwidacji substancji polskiej a nawet sladów polskości, na ziemiach zwanych Ukrainą .

W historii najnowszej możemy znaleźć również wiele przykładów porzucenia podziałów i zjednoczenia środowisk, dla osiągnięcia wspólnego celu. Niestety, najczęściej wynikało to ze spóźnionej refleksji i to w obliczu zagrożenia najwyższego czyli eksterminacji narodu.

9 stycznia 1944 r w okupowanej przez Niemców Warszawie, powołana została Rada jedności Narodowej .Tworzyły ją : Polska Partia Socjalistyczna –WRN, Stronnictwo Ludowe, Stronnictwo Narodowe, Stronnictwo Pracy, Chłopska Organizacja Wolności, Zjednoczenie Demokratyczne, Duchowieństwo,, Ruch Spółdzielczy. Głównym osiągnięciem tej inicjatywy był konsensus w sprawie zakazu wywołania powstania w Warszawie celem ochrony dziedzictwa narodowego i ludności cywilnej oraz próba przyjęcia programu przebudowy społeczno-gospodarczej. Póżniejsza dywersja i wydanie mieszkańców na pastwę żołdaków ukraińskich i niemieckich, nie przekreśla wagi wspomnianej inicjatywy.

1943 rok. Jedna z wielu baz polskiej samoobrony w Przebrażach, powiat Sarny na Wołyniu grupujących wszystkich Polaków, skutecznie broniąca ludności cywilnej przed atakami ukrańskich band .Uzyskująca pomoc różnych oddziałów partyzanckich, w tym partyzantki radzieckiej .Zapobiegła rzezi ludności, z powodu stosunkowo wczesnego organizowania struktur obrony, przez społeczeństwo.

14 05 1944 r .Wielka bitwa z armią okupanta niemieckiego pod Rąblowem, zakończona sukcesem połączonych ugrupowań partyzanckich: Armii Ludowej, Armii Krajowej Batalionów Chłopskich, partyzantki radzieckiej..

Po drugiej wojnie światowej Polska nie stała się w pełni suwerenna .Ale ogrom zniszczeń wojennych wyzwolił niespotykaną w dziejach energię społeczną która przez wiele lat odbudowała państwo narodowe o nowoczesnym potencjale przemysłowym, w miarę wrażliwym na problemy społeczne. Sojusze w ramach Układu Warszawskiego, pozwoliły Polakom żyć bez wojen i zagrożeń. Niestety, z przyczyn ideologicznych dyskryminowano gospodarstwa chłopskie i ta gałąź gospodarki powodowała problemy budżetowe i społeczne państwa. Zaś, oparcie się państwa o kadry coraz bardziej kosmopolitycznej w czasie, KC PZPR, doprowadzało do nepotyzmu i wyłączenia z budowy państwa, coraz większych obszarów społecznych. Niestety, te fakty wraz z sankcjami międzynarodowymi i agenturą, coraz bardziej osłabiały frakcję narodową w PZPR . Budowanie świadomości narodowej i wspomaganie środowisk patriotyczno- narodowych, były skutecznie torpedowane przez KC PZPR prowadzących tajną współpracę z agenturą KOR. Poza tym były to działania zbyt późne.

Po 1989 roku, następowało coraz większe rozbicie środowisk patriotycznych, w miarę niedopuszczania ich do wyborów parlamentarnych .Następowało spychanie przez władze na margines, coraz liczniejszych środowisk a działaniami operacyjnymi / szafa Lesiaka/, poważnie zneutralizowano środowiska zagrażające rządzącym. Metody stosowane, nie różniły się niczym od tych po zamachu majowym w II RP..A w niektórych przypadkach, jak stosowanie „psychuszek" przekraczały zakres represji stosowanych w PRL-u.

Trzeba przyznać że na taki zakres politycznej aktywności obywateli, nie jest również przygotowana, obecna opozycja pozaparlamentarna. Były próby poważnego jednoczenia środowisk, ale niezwykłe rzadkie.

Do jednych z poważniejszych, należy zorganizowanie przez skromnego człowieka profesora Andrzeja Flagi „Przymierza Narodowego.” .Podczas wieloletniej działalności potrafiło to środowisko połączyć ponad 200 organizacji o orientacji patriotyczno,narodowo,ludowej. Inicjatywę wspomagali również nieliczni duchowni, niższego szczebla. Niestety, drogą działań operacyjnych, brakiem finansowania, ale przede wszystkim z powodu wad narodowych, dotykających przywódców , inicjatywa w końcu upadła. Wielu reprezentantów środowisk, widziało tylko interes osobisty i było merytorycznie nieprzygotowanych do takiego działania. Przy okazji, swoim działaniem wykazali brak lojalności wobec kolegów i skłonność do nałogów.


Pokój i dyplomacja

Obecna, niebezpieczna sytuacja w Polsce i na świecie, wymaga refleksji i ponownego zdefiniowania pojęcia państwa.

Jakimi podstawowymi cechami powinno charakteryzować się państwo, by dbać o bezpieczeństwo obywateli i nie szafować ich krwią z jednej, a nie zagrażać sąsiadom, z drugiej strony?

Doskonale rozumiał te zagrożenia Roman Dmowski, niezrównany twórca realnej dyplomacji. Odpowiadając na to pytanie, należy zauważyć, co wynika z doświadczeń historycznych, że im dłużej trwa „ pokojowa stabilizacja” państwa narodowego, tym silniejsze stają się obce wpływy w strukturach państwa. Wówczas, suwerenność staje się zagrożona, obywatele manipulowani przez środki masowego przekazu i kraj staje się marionetką obcych. W takim okresie, pojęcie państwa narodowego, myśli narodowej, czy środowisk narodowych są wyśmiewane i zohydzane.

Nieugięty przeciwnik wywoływania rozlewu krwi i powodowania ofiar wśród ludności cywilnej, ale też zwolennik ciągłej pracy organicznej, prowadzonej przez naród a zwłaszcza przez działaczy narodowych, dający osobisty przykład, etycznej postawy obywatelskiej, wolnej od nałogów i nieuctwa

uważał, że gwarantem bezpieczeństwa i pokoju, jest sztuka zawierania skutecznych sojuszy, najlepiej w bezpośrednim sąsiedztwie. Jako polityk pragmatyczny, nie wykluczał nawet w tamtym czasie, zawarcia porozumienia z ZSRR, które to państwo istniało od narzuconej Rosji, z zewnątrz rewolucji „nie z miłości a dla pokoju i rozwoju gospodarczego”.

Umiejętnie rozstrzygał tzw. kwestię polską w okresie zaborów, przeciwstawiał się wywoływaniu bezsensownych, skazanych na porażkę powstań narodowych, wprowadzał Polskę do grona niezależnych państw po zaborach. O jego pozycji międzynarodowej podczas zaborów, niech zaświadczy fakt przyjęcia Romana Dmowskiego przez Cesarza Japonii i zablokowanie wywołania powstania przez piłsudczyków, co niewątpliwie skutkowało by kolejną tragedią ludności cywilnej..

W okresie II Rzeczypospolitej, te same środowiska, doprowadziły do zamachu stanu w Polsce Zawarły szereg odległych i nieskutecznych sojuszy z państwami zachodu, w efekcie czego w 1939 roku w obliczu agresji Niemiec, Polska pozostała bezbronna a ludność cywilną dotknęło ludobójstwo. W czasie okupacji niemieckiej, pomimo zakazu wywoływania powstania, wydanego przez podziemne wszystkie partie polityczne, również te same środowiska, skazały ludność cywilną i stolicę polski na śmierć, łamiąc porozumienie.

Po drugiej wojnie światowej Polska, początkowo nie w pełni suwerenna, ale z czasem wzmacniająca tą suwerenność, powróciła w dyplomacji do idei Dmowskiego i budowała faktycznie państwowość narodową. Bezpieczeństwo swoje i gwarancje granic, oparła o Układ Warszawski. Skuteczność tego sojuszu, pozwoliła narodowi polskiemu żyć w pokoju do dnia dzisiejszego. Zrealizowało się wielowiekowe marzenie polskich matek i żon.

Po 1989 roku, nowe elity polityczne, nie bacząc na doświadczenia historyczne, ponownie odeszły od budowy państwa narodowego i zawarły sojusze z odległymi państwami zachodnimi. Kierując się interesem obcych, w sposób utajniony realizują utopijną misję „Państwa Międzymorza „, wymierzoną przeciwko Rosji, w konsekwencji spychając cywilizację łacińską, na rzecz odwiecznej mentalności „Dzikich Pól”, w życiu publicznym.

Z punktu widzenia obywateli, polityka taka jest nie do przyjęcia. Nie tylko godzi w Polski Interes Narodowy, ale jest zagrożeniem dla egzystencji Polaków, w obliczu zbliżającej się wojny.


Niebezpieczna misja Jarosława Kaczyńskiego

Po drugiej wojnie światowej, powróciły do Macierzy Ziemie Odzyskane i zbudowano państwo narodowe.

Wydawało się, że tak krwawo nauczeni wojną, zaborami i przegranymi powstaniami, Polacy, wyciągnęli stosowne wnioski.Przekonanie takie uzasadnione było doświadczeniem historycznym, w którym naród polski uczestniczył, oraz niespotykanym w dziejach, rozwojem nauki i powszechnego szkolnictwa

Odbudowywano, po nieskutecznych sojuszach militarnych i zniszczeniach wojennych, realnie istniejące państwo, wprawdzie niedoskonałe, przy braku tolerancji wobec opozycji, ale jednolite narodowo, budujące swoje bezpieczeństwo i nienaruszalność granic, w oparciu o sojusz z kluczową siłą w Układzie Warszawskim, Rosją.

Wprawdzie, istniejący ustrój społeczny w Polsce i Rosji, różnił się od obecnego, ale jednak należy zauważyć, nowe korzystne dla Polski realia.

Wyrwanie się Rosji, z nieszczęść narzuconej z zewnątrz rewolucji, uzyskanie przez nią statusu supermocarstwa atomowego, brak roszczeń terytorialnych wobec Polski, wysunięta oficjalnie przez nią oferta/ odrzucona przez Warszawę / ścisłej współpracy gospodarczej, energetycznej, kulturalnej -wszystko to, mogłoby stworzyć idealne warunki, do rozwoju Polski i skutecznie zapobiegać jakimkolwiek konfliktom zbrojnym.

Na przestrzeni dziejów, ścierały się dwie główne koncepcje budowy Rzeczypospolitej.Jedna, którą doskonale opisał a realizował w obszarze dyplomacji Roman Dmowski i druga, kilkakrotnie powtarzana czynem zbrojnym i kreowaniem nieprzemyślanych sojuszy, przez Józefa Piłsudskiego.

Pierwsza, zakładała przede wszystkim, budowę państwa w miarę jednolitego narodowo, z pełnią takich samych praw dla wszystkich obywateli, kulturowo w oparciu o cywilizację łacińską. Rzeczpospolitą w działaniu pragmatyczną, nie wszczynającej wojny z Rosją, zawierającej bliskie i skuteczne sojusze, w konsekwencji zapobiegające, przed narzucanymi z zewnątrz, bezsensownymi wojnami, przegranymi z góry powstaniami.

Polskę demokratyczną, budowaną przez wszystkie środowiska polityczne.Główną rolę, w utrzymaniu bezpieczeństwa, miała stanowić profesjonalna dyplomacja, Na przykładzie osiągnięć Dmowskiego, w odrodzenie Polski po zaborach.

Druga, federalistyczna, obejmująca obszar od Bałtyku do Morza Czarnego, kilkakrotnie w dziejach, z różnym skutkiem, doraźnie realizowana. W dawnych wiekach, przede wszystkim, związana z gehenną ”Dzikich Pól”, nielicznie zamieszkanych przez koczowników tureckich /obecna Ukraina/ i skierowana przeciwko Turkom i Tatarom. W historii współczesnej, sterowana przez obce państwa zaborcze /między innymi Austrię,Niemcy /, wymierzona przede wszystkim przeciwko Rosji, a w rzeczywistości doprowadzająca do ludobójstwa polskiej ludności cywilnej.W założeniu, oparta, na sztucznym wykreowaniu nowego podmiotu „państwa ukraińskiego”, wrogiego wobec Rosji i Polski.


Unikanie, a nie wywoływanie rozlewu krwi

Koniec lat 70-tych ubiegłego wieku, zdominowany był powołaniem i finansowaniem przez Stany Zjednoczone i Izrael najsilniejszego ugrupowania opozycyjnego, Komitetu Obrony Robotników /KOR/. Struktura ta miała za zadanie, drogą rewolucyjną, wyrwać z Układu Warszawskiego Polskę, a następnie doprowadzić do upadku Związku Radzieckiego. Ideologicznie, powiązana z zewnętrznymi środowiskami, przede wszystkim z Maisons-Laffitte J. Giedroycia, A.Michnika i służb obcych, tworzyła hermetyczną strukturę przyszłego ośrodka decyzyjnego w Polsce. Ponieważ, posiadała nieograniczone środki finansowe, bardzo szybko stała się „państwem w państwie” finansującą przyszłe elity Solidarności. Ówczesna władza państwowa PRL była w bardzo trudnej sytuacji, znajdowała się pod silną presją międzynarodową, z sankcjami gospodarczymi włącznie.. Balansując, pomiędzy Zachodem a Moskwą postępowała niekonsekwentnie, chociaż trzeba zauważyć, że nadal była dziesiątą gospodarka świata i ustrojowo skutecznie zlikwidowała bezrobocie.Wpływowi funkcjonariusze Komitetu Centralnego PZPR, sabotowali własne struktury PZPR, w wielkich zakładach pracy i faktycznie sprzyjali agitatorom KOR.

Jednym, z ważniejszych zadań KOR u, oprócz uzyskania wpływów w środowiskach robotniczych, była próba pozyskania Kościoła, wykorzystując różnice postaw Ordynariuszy, wobec śmiałych poczynań Ukraińców i Cerkwi Grekokatolickiej w Solidarności

Uważano, nie bez słuszności, że bez uzyskania pewnych wpływów w kościele katolickim kierowanym przez ks.Prymasa Stefana Wyszyńskiego, żadna krwawa rewolucja nie byłaby możliwa.Wbrew stanowisku Prymasa, mianowany przez Watykan, ks.biskup Ignacy Tokarczuk, nawiązał ścisłą i szeroką współpracę z KOR, finansując pewne środowiska wewnątrz Solidarności..Powody takiej decyzji wynikały i z zadań pomocy Ukraińcom, nakreślonych przez Stolicę Apostolską, jak i jego osobistego przekonania, że z pomocą tej nacji, można skutecznie prowadzić konfrontacje z Rosją.. Równolegle, ojcowie Bazylianie w Warszawie, rozprowadzali nowe wydania „Historii Ukrainy „ i również finansowali swoje środowiska wewnątrz Solidarności.Tym sposobem, brakujący element koncepcji państwa federacyjnego, stawał się coraz bliższy, a z drugiej strony, środowiska ukraińskie, uzyskiwały skuteczny wpływ na decyzje podejmowane przez KOR. W działaniach tych, uczestniczył aktywnie, między innymi Jarosław Kaczyński, który przez ośrodki decyzyjne po 1989 roku, umieszczony został wraz z Lechem Wałęsą w Urzędzie Prezydenckim w Warszawie. Polsce groził wybuch wojny domowej i w konsekwencji doprowadzenie do szerokiego konfliktu militarnego.

Jak już wspomniałem, grozę sytuacji potęgował kosmopolityzm KC PZPR, nie zlikwidowany nawet, poprzez wprowadzenie stanu wojennego, co po 1989 roku było powodem łatwego oddania władzy w ręce KOR i obcych służb.

Wiosną 1980 roku, po konsultacji z ks Biskupem Władysławem Miziołkiem, do Londynu, udał się Prezes przedwojennego Stronnictwa Narodowego Jan Matłachowski.Rozmowy z Prezydentem RP na uchodźstwie Edwardem Raczyńskim, dotyczyły zneutralizowania wpływów KOR u, zapobiegania wybuchu wojny domowej i dofinansowania w Polsce również opozycji narodowej i ludowej. Rozmowy prowadzone blisko miesiąc, z różnymi środowiskami, związanymi z rządem emigracyjnym i Polonią amerykańską, na skutek twardego stanowiska zachodnich służb specjalnych, nie przyniosły rezultatu. CIA, zapowiadała Matłachowskiemu, nawet zwiększenie finansowania wybranych środowisk. Mając takie poparcie zachodu, KOR nie liczył się z realną możliwością interwencji zbrojnej ZSRR i w dalszym ciągu dążył do konfrontacji. Będąca pod jego wpływem Solidarność, termin wybuchu powstania generalnego /Strajk Generalny/, ustaliła na marzec 1981r. Logistycznie, działania miały zabezpieczać komandosi KOR i obce służby. W obliczu wojny domowej, Prymas Polski ks.Kardynał Józef Glemp zaprosił Lecha Wałęsę i gen. Wojciecha Jaruzelskiego na rozmowy. Równocześnie, przedstawiciele frakcji narodowych w PZPR, w Sztabie Generalnym LWP, różnych środowisk społecznych, poprzez mediatora Jana Matłachowskiego, konsultowali sposoby zapobieżenia konfrontacji zbrojnej. Rozmowy te zakończyły się porozumieniem i Lech Wałęsa odwołał termin rozpoczęcia strajku generalnego.


Świadome dążenie do wywołania wojny

Po roku 1989, z udziałem, także Lecha Wałęsy i braci Kaczyńskich, utajnione działania nad Federacyjną RP, nabrały znaczenia. Zniszczono potencjał militarny kraju i strategiczny przemysł. Istotne struktury państwa, w sposób operacyjny, oddawano w ręce obcych., Celem wciągnięcia Ukrainy w plany federacyjne, skierowane przeciw Rosji, na dużą skalę werbowano obywateli polskich pochodzenia ukraińskiego. do struktur siłowych i decyzyjnych. Uzgodniono w sprzyjających okolicznościach, konieczność obsadzania struktur władzy na Ukrainie, również przez obywateli polskojęzycznych. Z powodu różnic w mentalności obu społeczności, nastąpił zauważalny odwrót od wartości cywilizacji łacińskiej, w życiu publicznym i społecznym.. Zwłaszcza, w organach ścigania, sądownictwie, co sprzyja tworzeniu się struktur mafijnych i gangów politycznych w Polsce.. Komitety Obywatelskie Lecha Wałęsy, przekształcono w szereg organizacji pozornie zwalczających się, w tym w Unię Wolności, Porozumienie Centrum, i Prawo i Sprawiedliwość Platformę Obywatelską itp.Opracowano strategię, dorażnego kupowania elektoratu za środki, które budżet nie jest w stanie wygospodarować, kosztem ogromnego zadłużenia państwa.

Wspomniany, utajniony scenariusz budowy państwa międzymorza, wszedł obecnie, w nową niebezpieczną fazę. Jest ściśle zsynchronizowany, już nie z doktryną NATO, a faktyczną obecnością obcych wojsk na polskim terytorium. Obecnością takiej potęgi militarnej, która buduje bazy z bronią wodorową i biologiczną, przy granicy z Rosją, a jednocześnie nie chroni przed utratą ziem zachodnich. Obecna Polska Jarosława Kaczyńskiego, jest czynnie zaangażowana w istniejącym konflikcie zbrojnym na Ukrainie, zgodnie z planem deleguje do ukraińskich struktur władzy obywateli polskich i ostentacyjnie prowokuje sąsiednie mocarstwo atomowe, do „uderzenia prewencyjnego”.


Reasumując

Należy zauważyć, że obecnie lansowana Rzeczypospolita Trzech Narodów - „Państwo Międzymorza”, jest dziwolągiem politycznym, nigdy nie istniejąca w przeszłości.. Nie ma żadnego uzasadnienia gospodarczego i społecznego, bowiem nawet Unia Europejska w swojej masie, nie godzi się na przyłączenie Ukrainy. Działania takie, bezspornie, stanowią element świadomych działań militarnych, szkodzą Polsce, osaczają Rosję i doprowadzą do konfliktu

Antoni Wojnarowicz

Przyzwoitość ludzka... obowiązuje!


Antoni Wojnarowicz



Publikujemy list pana Antoniego Wojnarowicza,
Przewodniczącego Komisji Porozumień Ustrzyckich w
sprawie aresztowania działaczy Zmiany:

"Szanowna Pani Premier Beata Szydło
W 1980 r. kierowałem Strajkiem Ustrzyckim i podpisywałem stosowne porozumienie z Komisją Rządową. Zarzucaliśmy ówczesnym władzom PRL socjalizację wsi i niszczenie gospodarstw chłopskich. Ale także, a może przede wszystkim, stosowanie represji wobec środowisk, mających odmienną koncepcję społeczno-gospodarczą.
Walczyliśmy metodami pokojowymi i jak potwierdziła najnowsza historia, uniknęliśmy wywołania wojny. 18 maja 2016 r. podległe Pani Premier służby, nawiązując do najczarniejszych kart historii współczesnej, aresztowały kierownictwo partii "Zmiana". Można nie zgadzać się z głoszonymi postulatami, ale przecież III RP miała być demokracją, powtórzoną przez Prawo Sprawiedliwość, państwem „Sprawiedliwości Społecznej”.
Należy zauważyć, że obecne władze nie mają żadnych podstaw do zaangażowania służb specjalnych w likwidację partii Zmiana. Przeciwnie, Przewodniczący Mateusz Piskorski, swoim niezłomnym działaniem, skutecznie zapobiega wywołaniu wojny z Rosją, co dla Polskiego Interesu Narodowego jest bezcenne. Pokazuje również Polskę taką, która nie chce wojny.
Wyrażam nadzieję, że mój skromny głos, zwykłego obywatela, zostanie przez obecne władze zauważony.

Z poważaniem,
Antoni Wojnarowicz
Krościenko 153
38-700 Ustrzyki Dolne"

Za:
https://www.facebook.com/groups/730049927052632/1135603883163899/?notif_t=group_activity&notif_id=1463656390498541

 
OD REDAKCJI: Nie ze wszystkimi punktami programu partii Zmiana się zgadzamy, a raczej tylko z niektórymi możemy się zgodzić, ale aresztowanie liderów organizacji, która w niczym nie zagraża porządkowi prawnemu ne-­PRL, jest po prostu nieporozumieniem i prowokacją ze strony służb.

Autor: CINR CHRISTUS REX o 00:00




© Antoni Wojnarowicz

Kod i szata graficzna strony Marcin Adam. Wrocław, czerwiec 2017 r.