Bieszczady Historia Teraźniejszości


Gospodarstwa Chłopskie - Rodzinne, przez wszystkie rozsądne środowiska społeczne, uważane są za gwaranta suwerenności i bezpieczeństwa Polski.

Doświadczenia historyczne wskazują jednak, że bez inicjatywy suwerena i kreatywnej polityki państwa w tym zakresie, realizacja porozumień społecznych i zapisów konstytucyjnych zależą od woli politycznej zbiurokratyzowanych struktur państwa. Im płytsze osobowości zdominują rewolucję, czy sterowane procesy społeczne, tym krótszy żywot dotychczasowych ideałów.

Od Ślubów Jana Kazimierza we Lwowie, po Porozumienie Ustrzyckie ,możemy przekonać się, ile warte są zapisy przy bierności społecznej. Nie jest to tylko wina rolników, ale w głównej mierze polityki państwa. Zjawisko to, nie dotyczy ustroju ani czasów Władysław Gomułka nie pozwolił zniszczyć gospodarki chłopskiej, pomimo iż obowiązujące prawodawstwo takiemu rozwiązaniu sprzyjało. Z kolei po 1989 r. elity rządzące Polską, tzw. demokratyczną ,szybko wyzbyły się wrażliwości społecznej i zbudowały złowrogie struktury państwa.

Prezentuję Państwu dwa filmy dokumentalne „Chłopi 1981” i skromną pozycję „Historia Terażniejszości”.

Pierwszy, oddający w znacznej mierze idee i głos polskiej wsi (niewygodne dla tworzonej ówczesnej opozycji fakty, do dzisiaj skrywane są w zasobach filmoteki Narodowej). Drugi,bezlitośnie obnażający patologie struktur państwa teoretycznego, podlegające pod osąd Trybunału Stanu, okazujące wielką pogardę, wobec zapisów porozumień społecznych i zwykłych obywateli.



Złożenie tablicy pamiątkowej
Strajk Ustrzycki 1980




Przez 36 lat od wysuniętych postulatów o rodzinny ustrój rolny i zagwarantowanie prawnej własności Rolników Polskich w Bieszczadach, nie było woli politycznej opisania miejsca zdarzeń.



© Antoni Wojnarowicz

Kod i szata graficzna strony Marcin Adam. Wrocław, czerwiec 2017 r.